Světovými ekonomikami momentálně zmítá fatální nedostatek čipů skoro ve všech odvětvích. Třeba takový automobilní průmysl je zcela ochromen a reálně hrozí nejen masivní omezování výroby, ale přímo zavírání továren. A výhledy do blízké budoucnosti navíc nejsou nijak extra optimistické. V mobilním a počítačovém průmyslu je situace výrazně lepší, ale i tak jsou nedostatky čipů velmi citelný a historicky v podstatě bezprecedentní. Důvodů je hned několik, ale i zde se situace podle všeho bude měnit k lepšímu pomaleji, než se původně očekávalo.

Ještě donedávna většina analytiků měla rok 2022 jako záchytný bod, kdy se vše pomalu začne obracet k lepšímu. To ale zdaleka nemusí být pravda, protože třeba podle šéfa Intelu Pata Gelsingera se nedostatek čipů protáhne až do roku 2023. Podle něj se sice situace během příštího roku začne pomalu narovnávat, ale k vyvážení poměru nabídky a poptávky má dojít opravdu až další rok. To nezní zrovna moc optimisticky, i když se samozřejmě vlády i obří korporace snaží o nápravu. Výstavba dalších továren ale i tak potrvá a není řešením současné situace.

Samotný Intel tak na krizi doplatil pádem akcii o zhruba 8 %, ale i tak jsou výsledky třetího kvartálu letošního roku dobré. Tržby 18.1 miliard dolarů jen o fous nenaplnily původní předpoklady. Firma ale také měla obří výdaje, protože 20 miliard dolarů spolkla výstavba nové továrny na čipy v Arizoně. S ní se Intel vrátí na pole výrobců, protože plánuje znovu vlastní produkci.