Právě probíhající vývojářská konference Huawei Developer Conference 2021 je samozřejmě pro firmu výkladní skříní k prezentaci novinek. Tedy hlavně těch spojených se systémem HarmonyOS, který se jim v posledních týdnech a měsících utěšeně rozrůstá pod rukama. Jeden z ředitelů firmy, Richard Yu, se tak ve svém vystoupení mohl čerstvě pochlubit tím, že HarmonyOS už běží na 150 milionech zařízení ve světě. Teoreticky se tak jedná o nejrychleji rostoucí operační systém pro koncová zařízení v celé historii. I když jde samozřejmě o ne zcela ověřené tvrzení.

Navíc je nutné podotknout, že zmíněných 150 milionů zařízení zdaleka nezahrnuje jen telefony, tablety, chytré televize a chytré hodinky. V seznamu najdeme i spoustu IoT zařízení, protože HarmonyOS byl ostatně designován jako univerzální systém napříč platformami. Pan Yu se také rád pochlubil i další projekcí šíření systému, protože do konce letošního roku by mělo číslo narůst až na 200 milionů zařízení. To jsou opravdu poměrně impozantní čísla a Huawei má právo na ně být patřičně pyšný. Odstřihnutí od Googlu nebylo jednoduché, ale vlastní cesta začíná nést ovoce.

Zahlcení čísly pak ale ještě pokračovalo, protože došlo i na informace o celém ekosystému. Podle Huawei tak počet vývojářů aplikací pro HarmonyOS dosáhl 5,1 milionu ve 170 zemích světa a celkově se od letošního ledna do září nainstalovalo 332.2 miliard aplikací. U nás se na HarmonyOS stále spousta uživatelů dívá s lehkou nedůvěrou, ale to je zejména kvůli zvyku a závislosti na službách Googlu. Zejména na asijských trzích to ale zákazníci cítí zcela jinak.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.