Soudní spory velkých značek o obchodní značky (neboli trademarky) jsou častou kratochvíli skoro v každé oblasti trhu. A ten mobilní pak samozřejmě není výjimkou. Apple tak například nedávno zažaloval čínský Huawei ohledně registrace obchodní značky „MatePods“. Huawei si požádali o registraci hned 9 produktů spadajících pod značku MatePods a u všech se samozřejmě jedná také o sluchátka. Podle jablečných právníku název jednoznačně kopíruje jejich vlastní veleúspěšná sluchátka AirPods a EarPods. Takže by se vše údajne negativně projevilo v neprospěch Applu.

Spor se dostal až k čínskému Úřadu pro ochranu duševního vlastnictví (CNIPA), který také čerstvě o celé kauze rozhodl. A rozhodnutí je ve prospěch Huawei, protože podle úřadu nejsou k dispozici jednoznačné důkazy, že by se s MatePods jednalo o kopii ve zlém úmyslu. Oba produkty sice sdílejí stejnou kategorii, využití a marketingové zaměření, ale jsou stále jasně rozeznatelné. A přímé porovnání samotných designů obchodní značky také ukazuje rozdíly, které zákazníka neuvedou v omyl. Takže stížnost Applu byla zamítnuta, i když ještě mají samozřejmě právo na odvolání.

Huawei je vůbec v poslední době v soudní síni jako doma, protože jsou účastníkem hned několika zajímavých sporů. Třeba snaha Sony o zákaz používání jména Watch GT Series v návaznosti na podobnost s legendární hrou Gran Turismo (GT) je určitě lehce bizarní. V této souvislosti ale ještě soud v Británii nerozhodl. To spor o obchodní značku „MiService“ od Xiaomi a „MyService“ od Huawei už rozsouzen byl a čínský regulátor opět přiřkl vítězství Huawei. V tomto případě je totiž textový styl a výslovnost skoro identická. Tak co přijde příště ?