Konec roku se blíží a jako vždy touto dobou se začínáme dozvídat podrobnější informace o vlajkových lodích chystaných na příští rok. A to jak u telefonů, tak i u procesorů. Ty jsou totiž tím podstatným, co z chystaných telefonů může udělat prémiová zařízení. V oblasti produkce čipsetů máme dva hlavní konkurenty. Qualcomm, který si dlouhou dobu držel titul nekorunovaného krále a pak MediaTek, který králi intenzivně dýchá na záda. Oba producenti už chystají své vlajkové procesory, na jedné straně Snapdragon 898 a na druhé straně Dimensity 2000.

Vzhledem k tomu, že nějaké informace jak o procesoru Snapdragon 898, tak i o Dimensity 2000 už máme, zkusme si je porovnat. Srovnání rozšíříme i o další info, které na Weibo sdílí známý tipař Digital Chat Station. Začněme ale tím, kdy výrobci své vlajkové procesory představí. Qualcomm chce uvést svůj čipset zhruba v polovině prosince/decembra. Dimensity 2000 se objeví na začátku příštího roku. Ovšem můžeme čekat, že oba procesory se na trh dostanou ve stejnou dobu. A vzhledem k tomu, že jejich výkon je v podstatě stejný, je možné, že u některých výrobců telefonů rozhodne cena.

Srovnání parametrů

A když už mluvíme o téměř stejném výkonu, pojďme si porovnat parametry obou čipsetů, tak jak je shrnul čínský tipař. Snapdragon 898 je postavený na 4nm výrobním procesu společnosti Samsung. Má jedno jádro Cortex-X2 s taktem 3,0 GHz, tři jádra Cortex-A719 s taktem 2,5 GHz a čtyři jádra Cortex-A510 s taktem 1,8 GHz. Součástí je i GPU Adreno 730. Dimensity 2000 je postavený na 4nm výrobní technologii TSMC. Má novou architekturu ARM V9, jedno jádro X2 s taktem 3,0 GHz, tři jádra s taktem 2,85 GHz, čtyři jádra s taktem 1,8 GHz a GPU Mali-G710 MC10. Cluster tří jader má tedy o něco vyšší takt než u Snapdragonu.

Je ale zřejmé, že oba procesory jsou si velmi podobné a asi největší rozdíl mezi nimi je u autorů výrobních technologií. Obecně můžeme říci, že tady má Dimensity 2000 určitou výhodu, protože technologii TSMC považují analytici za vyspělejší, úspornější ve spotřebě energie a procesory díky ní mají i vyšší výkon. Samozřejmě bude důležité i to, jak výrobci telefonů odladí svoje stroje, aby mohly plně využít všech předností obou čipsetů.