Na začátku tohoto měsíce společnost Google oficiálně vydala stabilní verzi operačního systému Android 12. Ovšem toto vydání mělo jeden malý zádrhel. Google totiž jen otevřel zdrojový kód v projektu Android Open Source (AOSP). Ale nestalo se to, co vždy bývalo v takovém případě dobrým zvykem. Telefony Pixel, které vždy dostávaly novou verzi Androidu jako první, tentokrát odešly s prázdnou.

Důvodem bylo zřejmě to, že Google čekal na vydání svých telefonů Pixel 6. Telefony debutovaly včera s novou verzí systému, takže se Android 12 nyní chystá na další modely. Aktualizaci dostanou všechny telefony od řady Pixel 3 nahoru. Celkově aktualizaci dostane osm modelů Pixel. Konkrétně to jsou Pixel 3, 3 XL, 3a a 3a XL. Dále pak Pixel 4, 4a, 4a 5G a Pixel 5. Pokud jste tedy majiteli některého z uvedených strojů, můžete si zkontrolovat, zda pro váš telefon už aktualizace není připravena. Upgrade Google distribuuje via OTA. Jestliže ale nechcete čekat až k vám dorazí, můžete si ji stáhnout a instalovat manuálně. Před touto instalací je ale velmi vhodné zálohovat veškerá data.

A jaké novinky Android 12 nabízí? Je to především nové uživatelské rozhraní Material You. Dále jsou to nové barvy, widgety a tapety. Widgety jsou nyní interaktivní a většina Google aplikací je aktualizována tak, aby využívala vzhled Material You. Nové jsou i funkce pro zabezpečení a ochranu osobních údajů. Vylepšeno je i posouvání snímků obrazovky, sdílení a mnoho dalšího.