Prodeje telefonů Huawei na světových trzích dostaly následkem amerického embarga pořádný zásah, ze kterého se možná už nikdy opravdu nevzpamatují. Firma ale stále nehází ručník do ringu a navzdory veškerých problémům se stále snaží být aktivní i ve světě. Samozřejmě prioritou se stal jednoznačně domácí čínský trh, ale i tak ne zcela výlučně. Na 21. říjen tak firma plánuje po dlouhé době první evropskou představovačku nového telefonu, která proběhne ve Vídni. A na ní by se měly starému kontinentu představit modely Huawei Nova 9 a Nova 8i.

Správným označením toho prvního je ale Huawei Nova 9 4G, které v plné nahotě odhaluje jeden ze zásadních problémů firmy. Telefon je totiž vybaven moderním Snapdragonem 778, ale kvůli restrikcím amerického embarga se jedná pouze o ořezaný „4G-only“ model. Rozmach 5G sítí sice ještě stále u nás není nijak velký, takže nejde o fatální nedostatek, ale i tak je to velké mínus. A pro spoustu uživatelů je pak překážkou i systém HarmonyOS bez přístupu ke kompletním službám Google. Na první pohled navíc i evropská oficiální cena 499 euro nevypadá nijak extra výhodně.

Výbava ale rozhodně není špatná, protože telefon nabídne třeba 6.57-palcový OLED panel s FullHD+ rozlišením a 120 Hz obnovovací frekvencí. Kromě zmíněného Snapdragonu 778 také například 8 GB RAM, 128 GB vnitřní paměti, 4300 mAh kapacitu baterie a 66W nabíjení. A samozřejmě i solidní fotoaparáty. Ten zadní nabídne hned čtveřici senzorů, 50 Mpx hlavní, který doplní 8 Mpx ultra-wide, 2 Mpx bokeh a 2 Mpx makro senzory. Případně i solidní 32 Mpx selfie kamerku. Na druhou stranu ale nenajdeme microSD slot nebo 3.5 mm audio jack. Za ty peníze solidní, ale vzhledem k limitacím rozhodně ne omračující.