Pomalu se nám asi schyluje k pořádnému konfliktu, protože plány orgánů EU na sjednocení nabíjecích konektorů u telefonů a tablety se hrubě nelíbí jablečnému impériu. Zástupci Apple se k tomu v nedávných reakcích a rozhovorech postavili zcela negativně a jejich argumentace byla velmi ostrá. Ostatně jsme o tom nedávno psali i my a nutno dodat, že reakce v komentářích pod článkem byly také poměrně ohnivé. Nemluvě o jedné kouzelně ofenzivní soukromé zprávě jedné iOvečky pro mou maličkost. Takže si samozřejmě nemohu nechat ujít napsat o pokračování celé kauzy.

Argumentace Apple o škodlivosti direktivně nařízených regulací spočívala hlavně v poměrně „vachrlaté“ teorii o utlumení pokroku a inovací. Samozřejmě doplněné o apokalyptické varování před dopady na zákazníky po celém světě. Jablečná reakce neunikla ani zástupcům orgánů EU. Obratem se k ní tak vyjádřila třeba předsedkyně komise pro ochranu spotřebitele, Anna Cavazzini. Ta pak jednoznačně odmítla názory Apple a prohlásila, že sjednocení nabíjení pro telefony a tablety v žádném případě vývoj inovací neovlivní. Použití standardu USB Type-C prý samozřejmě nebude napořád a dveře budou vždy otevřené pro lepší budoucí řešení.

Navrhovaná legislativa tak nijak neomezuje technologické firmy ve vývoji a není důvod, aby zásadně ovlivnila pokrok. Drtivá většina výrobců telefonů s Androidem s tímto nařízením problém mít nebude, protože USB Type-C už se stal neoficiálním standardem tak jak tak. Starší micro-USB už je k nalezení jen u těch opravdu nejlevnějších telefonů. Jen Apple zatím tvrdohlavě odolává, i když samozřejmě pouze u iPhonů… Jak tablety iPad, tak i MacBooky už dávno USB Type-C adoptovaly. Proto je jablečný odpor pro mnohé jen těžko pochopitelný. Navíc by nešlo o změnu přes noc, ale v rámci několika dalších let.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.