Pořídit si dnes desktopové PC je poměrně slušná odysea, protože zejména ceny grafických karet jsou mimo realitu v našem vesmíru. Tedy pokud jsou vůbec skladem… Není se tak čemu divit, že se domácí uživatelé stále více obracejí do kategorie mini PC, která boduje skladností a výrazně nižší spotřebou. Navíc moderní procesory jsou už často vybaveny i velmi solidními integrovanými grafikami. Takže si i na podobném stroji slušně zahrajete. A zrovna dnes přijde do prodeje jeden takový velmi zajímavý kousek v podobě Chuwi RZBox, který se chlubí monstrózním procesorem AMD Ryzen 9 4900H.

A Ryzen 9 4900H opravdu není žádné ořezávátko. Jde o osmi-jádrové monstrum zvládající až 16 vláken operací s takty jader šplhajícími až na 4.4 GHz. K tomu si připočtěme nejvýkonnější APU grafiku z produkce AMD v podobě Radeon RX Vega 8 s osmi jádry a 1750 MHz frekvencí a máme solidní základ i na hry. Počítač údajně zvládá Fortnite nebo NBA 2K21 na průměrných 60fps, Overwatch na 68fps nebo GTA V na 55fps. To nezní vůbec špatně na drobný mini PC boxík.

A procesor nebude s výkonem zdaleka osamocen. RZBox bude možno pořídit s 8 GB / 16 GB DDR4 RAM a 256 GB / 512 SSD diskem, ale to je jen začátek. Rozšířitelnost je totiž možná až do 32 GB RAM a 5 TB úložiště. Potěší i přítomnost Wi-Fi 6 modulu nebo solidní portová výbava včetně dvojice LAN portů. Ani rozměry 188 × 177,8 × 61 mm nejsou nijak obří a půjde o velmi kompaktní kousek. Uvidíme jak bude vypadat systém chlazení a s ním spojená hlučnost.

Slibně vypadající velmi nízká cena

Tvůrci slibují cenu kolem 500 dolarů, tedy kolem 11 tisíc korun, což vůbec není špatné. Samozřejmě pravděpodobně myslí základní 8GB+256GB paměťovou variantu. Bohužel zatím jim nějak nespolupracuje odkaz na oficiálních stránkách, kde by měl už dnes být RZBox k dispozici. A ještě navrch se soutěží… Ale to se snad podaří brzy vyladit, protože tahle nabídku vypadá věru zajímavě.