Pořídit si dnes desktopové PC je poměrně slušná odysea, protože zejména ceny grafických karet jsou mimo realitu v našem vesmíru. Tedy pokud jsou vůbec skladem… Není se tak čemu divit, že se domácí uživatelé stále více obracejí do kategorie mini PC, která boduje skladností a výrazně nižší spotřebou. Navíc moderní procesory jsou už často vybaveny i velmi solidními integrovanými grafikami. Takže si i na podobném stroji slušně zahrajete. A zrovna dnes přijde do prodeje jeden takový velmi zajímavý kousek v podobě Chuwi RZBox, který se chlubí monstrózním procesorem AMD Ryzen 9 4900H.

A Ryzen 9 4900H opravdu není žádné ořezávátko. Jde o osmi-jádrové monstrum zvládající až 16 vláken operací s takty jader šplhajícími až na 4.4 GHz. K tomu si připočtěme nejvýkonnější APU grafiku z produkce AMD v podobě Radeon RX Vega 8 s osmi jádry a 1750 MHz frekvencí a máme solidní základ i na hry. Počítač údajně zvládá Fortnite nebo NBA 2K21 na průměrných 60fps, Overwatch na 68fps nebo GTA V na 55fps. To nezní vůbec špatně na drobný mini PC boxík.

A procesor nebude s výkonem zdaleka osamocen. RZBox bude možno pořídit s 8 GB / 16 GB DDR4 RAM a 256 GB / 512 SSD diskem, ale to je jen začátek. Rozšířitelnost je totiž možná až do 32 GB RAM a 5 TB úložiště. Potěší i přítomnost Wi-Fi 6 modulu nebo solidní portová výbava včetně dvojice LAN portů. Ani rozměry 188 × 177,8 × 61 mm nejsou nijak obří a půjde o velmi kompaktní kousek. Uvidíme jak bude vypadat systém chlazení a s ním spojená hlučnost.

Slibně vypadající velmi nízká cena

Tvůrci slibují cenu kolem 500 dolarů, tedy kolem 11 tisíc korun, což vůbec není špatné. Samozřejmě pravděpodobně myslí základní 8GB+256GB paměťovou variantu. Bohužel zatím jim nějak nespolupracuje odkaz na oficiálních stránkách, kde by měl už dnes být RZBox k dispozici. A ještě navrch se soutěží… Ale to se snad podaří brzy vyladit, protože tahle nabídku vypadá věru zajímavě.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.