Taiwanský Mediatek už je nějaký ten pátek jedničkou na trhu s mobilními procesory, ale valnou část jejich nabídky jsou spíše kousky pro nižší třídy. V podstatě žádným, high-end čipsetem ani nedisponují, protože Dimensity 1200 je maximálně vyšší střední třídou. Jde o výborný kus, ale přece jen firmě možnosti konkurence v nejvyšší kategorii prostě schází. To by se ale mělo brzy změnit, protože chystané Dimensity 2000 bude mít jen ty nejvyšší ambice. A čerstvě se dostaly na web i konkrétní specifikace tohoto čipset, které zní i pro laika velmi slibně.

Informace navíc pochází od „leakstera“ Digital Chat Station, takže jsou v podstatě jen krůček od oficiálního potvrzení. Dimensity 2000 má být založen na nové architektuře ARMv9 a Mediatek bude jedním z prvních zákazníků 4 nm výrobního procesoru TSMC. Což znamená konečně po letech vymazání náskoku konkurence v litografických procesech. Procesor by měl mít jedno jádro Cortex-X2 Prime taktované na 3 GHz, doplněné o trojici jader Cortex-A710 a čtyři jádra Cortex-A510. Tedy veskrze podobné plány na vnitřní uspořádání, jako Snapdragon 888 a Exynos 2200.

Výkon by měl oproti ArmV8 architektuře narůst až o 30 % a něco podobného čeká i grafiku. Tam bude souboj velmi zajímavý, protože Samsung bude útočit novými grafikami AMD a Adreno ve Snapdragonech je už dávno zavedené jako high-end. Dimensity 2000 tak bude podle všeho jediným čipsetem, který využije novou GPUZ Mali-G710 MC10. Ta slibuje opět zhruba 20 % nárůst oproti minulé generaci Mali-G78. Ale samozřejmě budeme muset počkat na reálné výsledky testů. Na Dimensity 2000 jsme zvědavi, protože více konkurence není nikdy na škodu v žádné kategorii.