Výrobní technologie procesorů jsou úzce spojené s jejich výkony a energetickou účinností. Se stále se zvyšujícími požadavky na výkon telefonů a jejich nižší spotřebu narůstá i potřeba vyspělejších výrobních technologií. Tou nejpokročilejší je v současnosti 5nm procesní technologie. Ale už na konci letošního roku očekáváme procesory Snapdragon 898 a Dimensity 2000, které jsou založeny na 4nm výrobní technologii. Po ní logicky následuje 3nm technologie, na které pracuje společnost Samsung.

Samsung navíc už před pár roky oznámil, že pracuje na vývoji tranzistorů 3GAE (3nm Gate-All-Around Early) a 3GAP (3nm Gate-All-Around Plus). Ty údajně podstatně sníží spotřebu energie a výrazně zvýší celkový výkon procesorů. Výrobní technologie 3nm tak teoreticky nabízí až 35 % zvýšení výkonu a až 50 % snížení spotřeby energie ve srovnání s 7nm Low Power Plus technologii. Odborná veřejnost původně očekávala, že 3nm procesní technologie nastoupí velmi rychle a zkušební výroba takovýchto procesorů začne v podstatě ze dne na den.

Nyní ale Samsung oznámil, že výrobu odkládá na příští rok. Zároveň ale hlásí, že pracuje i na 2nm čipech, ale ty se neobjeví dříve než v roce 2025. Určitou zajímavostí je i to, že také slévárna TSMC před několika měsíci oznámila, že výrobu 3nm čipů odkládají na rok 2023. A jak známo, jde o největšího konkurenta sléváren Samsung. Odložení 3nm technologie je v této době ale logické, protože výrobci procesorů jsou pod obrovským tlakem. Vše souvisí s akutním nedostatkem čipů na globálních trzích. Proto je důležité navýšit výrobu čipů v zavedených procesních postupech a snažit se o rychlé nasycení trhu. Zatím stále experimentální výroba čipů založených na 3nm technologii prostě musí v této chvíli počkat.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.