Hodnocení recenzenta

Realme 8i rozhodně není špatný telefon. Bohužel ale zůstane ve stínu svých vybavenějších sourozenců, kteří nabídnou lepší poměr mezi cenou a nabízenými funkcemi.

7
x/10

Pokud se zajímáte o telefony značky Realme, která sebevědomě vstoupila na náš trh, určitě jste se setkali s modely Realme 8 5G, Realme 8 či Realme 8 Pro. A abychom těch osmiček neměli málo, přichází nyní ještě Realme 8i. Bylo by bláhové očekávat, že se novinka bude výrazně odlišovat od svých předchůdců. V čem se tedy telefon liší a zda pro něj je v záplavě telefonů, i přímo od tohoto výrobce, vůbec místo, vám napoví následující recenze Realme 8i.

 

SROVNÁNÍ

Na úvod nejprve doplním tabulku se základními parametry všech modelů Realme 8, vč. Realme 8 Pro, který už se ale doprodává. Je tak jasně vidět, v čem a jak moc jsou si telefony podobné.

RECENZE REALME 8i – BALENÍ

Stejně jako u ostatních modelů Realme 8 dorazil i tento telefon v zářivě žluté krabičce, v níž najdete kromě samotného telefonu a dokumentace i poměrně rozměrnou nabíječku, trn na šuplík SIM karet, USB kabel a silikonový obal. Jeho větší tloušťka přispívá k dobré ochraně telefonu, ovšem hůř se přes něj mačkají tlačítka hlasitosti. Při jeho bližším zkoumání si nelze nevšimnout, že má západky pro USB-C i audio konektor a vyvýšené rohy, které by měly zamezit poškrábání displeje při položení telefonu obrazovkou dolů.

RECENZE REALME 8i – DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Vzhled telefonu je téměř na chlup stejný jako u ostatních „osmičkových“ modelů. Tělo je kompletně plastové, ovšem rámeček po obvodu těla velmi zdatně imituje kov. U něj zaujme i postupný barevný přechod od světle šedé v horní části po antracitově černou kolem konektorů na spodní straně. Ta je opět konvexně zakřivená, díky čemuž může telefon na rovném podkladu stát. Odlesky zad vytvářejí efekt lineárních čar vycházejících z prostředku těla po celé jeho délce. Nejedná se tedy o nic převratného, čím by telefon ohromoval. Tradiční je také vysoké ulpívání otisků prstů. Z roviny zad jen velmi mírně vystupuje modul fotoaparátů, který evokuje, že jsou přítomny čtyři snímače. Ve skutečnosti to tak ale není, o tom ale dále.

Na pravém boku telefonu sídlí čtečka otisků prstů s bleskovými reakcemi a výbornou spolehlivostí. Na opačné straně je dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, šuplík pro dvě SIM karty i microSD kartu. Spodní část patří konektoru pro sluchátka, USB-C a hlasitému reproduktoru s průměrnou kvalitou výstupu.

Ochranu displeje zajišťuje z výroby nanesená ochranná folie, o jejíž hranu se určitě vaše prsty budou zadrhávat, pokud budete využívat gesta tahem od okraje displeje. Výřez folie pro přední kameru není přesně vycentrován, což nemá na funkci kamery vliv, ale působí to laciným dojmem. Celkové zpracování je ale na vysoké úrovni a nelze k němu mít žádné výhrady. Díky zaobleným okrajům zad se telefon dobře drží.

RECENZE REALME 8i – DISPLEJ

Ve srovnávací tabulce výše jste jistě nepřehlédli základní parametry použitého displeje. Strohá čísla nyní doplním o zkušenosti s běžným používáním. Pokud jste zvyklí na AMOLED obrazovky, určitě si všimnete, že telefon je vybaven IPS panelem, a to hned na první pohled. Černá barva zkrátka není tak úplně černá, ovšem u ostatních barev mít důvod ke stížnostem nebudete. I v základním nastavení jsou barvy pěkně živé i dostatečně syté. Pokud se toužíte přiblížit AMOLED displeji, stačí si v nastavení změnit režim na Živý. Pozorovací úhly jsou výborné, a to ze všech stran.

Rozsah podsvícení je dostatečně široký, abyste s telefonem mohli bez problémů fungovat za šera i na přímém slunci. Možnosti nastavení nejsou nikterak bohaté, což ale běžným uživatelům vadit nebude. Always-on režim pochopitelně chybí stejně tak jako notifikační LED. Probuzení poklepáním naštěstí přítomno je. Zvolit můžete také obnovovací frekvenci displeje, byť jen v režimu 60 Hz nebo 120 Hz, příp. vše nechat na automatice.

RECENZE REALME 8i – HARDWARE A VÝKON

Procesor MediaTek Helio G96 je mírně modernizovaný model G95. Rozdíl je v novějším GPU, procesorová část zůstala beze změny. Výkon telefonu je dostatečný na jakoukoliv činnost a velmi slušně si s ním zahrajete i náročnější hry. 6 GB operační paměti je taktéž velmi slušná porce, která zajistí bezproblémový multitasking. Pokud by přeci jen nestačila, můžete ji rozšířit o další 2 GB tzv. virtuální RAM. Příjemným překvapením byla rychlost použitého úložiště s kapacitou 128 GB. Opět škoda, že jeho rychlost nevyužijete při přenosu dat z a do počítače, které je limitováno rozhraním USB 2.0. Pokud byste měli problém s OTG funkcí, vězte, že ji vždy musíte v systému aktivovat.

U bezdrátových technologií strádat určitě nebudete. VoLTE je samozřejmost, stejně tak NFC i duální Wi-Fi. Bluetooth je sice ve starší verzi 5.0, ale to opět běžného uživatele trápit nebude. Důležitější je podpora kodeků AAC i AptX. Lokalizační technologie zastupuje GPS, Beidou, Glonass i Galileo. Rychlost fixu je blesková a ani k přesnosti nelze mít žádné připomínky.

RECENZE REALME 8i – OPERAČNÍ SYSTÉM

Byla by ostuda, kdyby byl telefon vybaven jinou verzí operačního systému než Android 11, zde pochopitelně doplněnou o nadstavbu Realme UI 2.0. O systému lze říci totéž, co jste si již mohli přečíst v recenzích Realme 8 5G či Realme GT Master, tedy že se jedná o velmi podařenou nadstavbu s mnoha možnostmi uživatelských úprav, ale zároveň bez složitostí a reklam, které jsou vlastní MIUI u Xiaomi. Potěší i aplikace Správce telefonu, která usnadní vymazání nepotřebných dat, obsahuje antivir i diagnostiku hardwarových komponent. Co mě ale zarazilo, byla přítomnost složky s odkazy na aplikace určené ruským uživatelům.

Chválu si systém zaslouží také za své odladění s hardwarem. Rychlost pohybu v systému, spouštění i přepínání aplikací je příjemně svižné. Žádné pády aplikací či jiné nestability jsem si během testování nevšiml.

RECENZE REALME 8i – BATERIE A VÝDRŽ

Kapacitou baterie 5 000 mAh se Realme 8i taktéž od ostatních sourozenců nikterak neliší, a to je jedině dobře. S touto porcí energie telefon při běžném používání dva dny vydrží. Pokud jen nečinně leží či je v režimu letadlo přes noc, energie mizí jen velmi pomalu, to je opět důkazem dobrého odladění hardwaru se softwarem. Pokud byste v systému hledali nějaké detailnější informace o spotřebě, bohužel je nenajdete, což je vlastnost Realme UI.

K nabíjení slouží nabíječka s 18 W výkonem, a to na dnešní poměry není nikterak závratná hodnota. O to víc mě překvapila velikost adaptéru, který není o mnoho menší než byl u Realme GT Master s 60 W výkonem. Rychlost nabíjení vás určitě neohromí, na plnou kapacitu baterie si počkáte více než dvě hodiny.

RECENZE REALME 8i – FOTOAPARÁT

Stejně jako v případě Realme 8 5G si musíte vystačit s hlavním snímačem, ale to nemusí být nutně na škodu. Jeho rozlišení je 50 Mpx a světelnost f/1.8. Modul dále obsahuje 2 MPx makro snímač, který prakticky nevyužijete a snímač pro hloubku ostrosti. LED blesk pak zdatně mate, když na pohled vypadá jako čtvrtý snímač.

Za dobrých světelných podmínek dokáže telefon pořídit slušné fotky s výraznou saturací barev, což je pro fotky od Realme typické. Pochvalu si fotky zaslouží za nepřepálená světlá místa i slušný dynamický rozsah (samozřejmě na danou cenovou kategorii), nebudete tak muset ani zapínat HDR režim, jehož vliv je téměř neznatelný. Za šera si rozhodně aktivujte noční režim, který přeci jen dokáže s jinak hodně špatnými výsledky trochu vypomoci. Celkově nejsou fotky špatné, ovšem při bližším zkoumání si všimnete, že ostrými detaily zrovna nehýří. Přesvědčit se můžete v galerii, do které přidávám i výřezy fotek 1:1.

Přední 16 Mpx snímač si s detaily hlavu neláme vůbec, barvy jsou hodně syté, ovšem ostrost u fotek nehledejte. Alespoň, že snímač netrpí na přepalování světlých míst.

Video lze natáčet nejvýše ve Full HD při 30 sn./s, to ale není na dnešní dobu žádná hitparáda. Vyšší rozlišení by potřeba nebylo, ale alespoň 50 sn./s by výsledné kvalitě hodně prospělo. Velký problém činí kameře protisvětlo, se kterým si neví rady a výsledkem je nepříjemné blikání obrazu. Naopak pochválit musím slušně fungující elektronickou stabilizaci obrazu. Bohužel během natáčení videa panovalo silně větrné počasí, které výrazně ovlivnilo kvalitu pořízeného zvuku.

RECENZE REALME 8i – ZÁVĚR

Z recenze Realme 8i můžete vyčíst, že vše co tento telefon dělá, dělá poměrně dobře a vyloženou funkční slabinu byste u něj hledali marně. Vzhled je poměrně atraktivní, zpracování je na vysoké úrovni, systém funguje hladce, výkon telefonu neschází a fotoaparát je také obstojný. Ptáte se, zda je někde problém? A odpověď zní, ano je. A to v konkurenci a především ve vlastní stáji. Porovnávací tabulka na začátku recenze vám jasně napoví, jaké rozdíly mezi telefony řady Realme 8 jsou, jen chybí ceny.

O těch se chci zmínit právě teď. Realme 8i v paměťové konfiguraci 4/64 GB pořídíte za 4 999 Kč, za verzi 6/128 GB si 500 Kč připlatíte. Jenže Realme 8 ve stejných paměťových konfiguracích stojí jen o 500 Kč navíc, a to získáte navíc AMOLED displej, 30 W nabíjení a širokoúhlý snímač. Téměř totožné ceny platí i pro Realme 8 5G, kde je ústupků oproti Realme 8 více, ale zase získáte 5G konektivitu, pokud po ní toužíte. Touto cenovou politikou se v mých očích stává Realme 8i tak trochu zbytečným telefonem, který navíc nabízí jen 120 Hz obnovovací frekvenci displeje, bez které můžete klidně žít.

Za zapůjčení telefonu děkujeme oficiálnímu českému zastoupení značky Realme.