Zprávy o dominanci Xiaomi na trzích střední a východní Evropy asi našince příliš nepřekvapí. V našich luzích a hájích jsou telefony trojbloku Xiaomi / Redmi / POCO extrémně populární už nějaký ten pátek a jasně vedou v oblíbenosti. Pokud patříte mezi „odborníky“ uznávané okolím, tak už jste určitě pěknou řádku jejich modelů přátelům a známým doporučovali. Poměr cena/výkon je totiž zejména u řad Redmi jen velmi těžko překonatelný. I tak jsou ale oficiální čísla prodejů 5G telefonů ze třetí čtvrtletí letošního roku pro Xiaomi velmi lichotivé.

Experti ze Strategy Analytics totiž zveřejnili právě prodejní číslo třetího čtvrtletí pro střední a východní Evropu a Xiaomi vede s opravdu masivním náskokem. Urvali si pro sebe plných 41.8 % a na druhý Apple mají náskok skoro šestnácti procentních bodů. Třetí Samsung pak zaznamenal meziroční pád na třetinová čísla oproti minulému roku, což si asi za rámeček v Koreji nedají. Velmi solidní čísla Realme a páté místo OnePlus jsou asi také překvapením, i když pro druhého jmenovaného jde o meziroční pokles. Ostatně mrkněte se na konkrétní data do tabulky níže.

Znovu ale musíme podotknout, že se jedná o prodej čistě 5G telefonů, které sice momentálně tvoří hlavní porci všech prodaných, ale zdaleka ne všechny. Podle všeho se Xiaomi podařilo plně zúročit ústup Huawei ze slávy a zabrali (nejen) jejich pozice. A analytici mají jasno i ve výhledu pro rok 2022. Žádné velké změny se prý dít nebudou a Xiaomi budou stále s 5G telefony dominovat. Nástup podpory 5G i do střední či nižší třídy telefonů by to měl naopak ještě podtrhnout. Takže bez překvapení a bravo Xiaomi.