Každoroční zábava mnoha expertů spočívá v kalkulaci reálné ceny nákladů na výrobu high-end telefonů. A samozřejmě prioritním cílem těchto pokusů jsou jablečné produkty, protože obří marže Applu jsou legendární. Aktuálně se o něco takového pokusili staří známí ze serveru iFixit, kteří poslali na analýzu iPhone 13 Pro, aby získali kompletní soupis a ceny nutných materiálů. Odhad nákladů samozřejmě zahrnuje opravdu jen materiál a ne dopravu, balení, marketing nebo samotný design a vývoj. Ale i tak jde o velmi zajímavá čísla, která vypovídají o obrovské síle značky.

Podle přesných dat z iFixit stoji čistě materiál pro výrobu iPhone 13 Pro pěkných 570 dolarů. Jako vždy je řádově nejdražší OLED panel a až pak vše ostatní. To je o fous vyšší součet než 549 dolarů u loňského iPhone 12 Pro, ale nejde o žádné extra výrazné navýšení. Pro porovnání, součet cen materiálů u konkurenčního Samsung S21+ z tábora Androidu je s 508 dolary poměrně podobný. Překvapivě tak letos vychází z tohoto porovnání s vyšší marží tyto konkrétní Samsungy, tedy alespoň na většině trhů. Za kolik se tedy reálně tyto kousky prodávají ?

V oficiálních cenách jsou si totiž velmi podobné, často skoro identické. V obou případech je totiž americká cena nastavena na 999 dolarů, takže si nemají co vyčítat. Na jiných trzích už se pak dopracujeme k výrazně jiným číslům, protože třeba u nás je poměr základní verze 27.999 Kč oproti 28.999 Kč ve prospěch Samsungu. I tak ale vychází materiálová marže lépe pro korejského bojovníka. Zajímavostí jsou i extrémní cenové rozdíly nejen mezi regiony, ale i mezi státy samotnými. Třeba v Turecku koupíte iPhone 13 Pro za lidových skoro 1900 dolarů a Brazílie není s 1800 dolary příliš pozadu…