Telefony se nám během pár let hardwarově vyšvihly do závratných výšin a jejich parametry pomalu začínají dohánět notebooky. Takových 8 GB RAM už se dávno stalo normou a není až tak výjimečné vidět i mnohem vyšší „hausnumera“. Jen je samozřejmě mnohem těžší (v podstatě nemožné) paměť samotnou vyměnit a rozšířit. Proto se není co divit narůstající popularitě možnosti doplnit telefon využitím funkce virtuální RAM, kterou začínají podporovat mnozí z velkých výrobců. A podle všeho by už brzy mohlo dojít na podporu i u Samsungů střední třídy.

Virtuální RAM už podporuje celá řada telefonů od Xiaomi, Oppo nebo Vivo a spekuluje se dokonce i o možnosti přidání této funkce do některé z příštích verzí Androidu. Technologie virtuální paměti umožní využít část paměti úložiště jako extra RAM na udržení aplikací v paměti nebo v chodu na pozadí. Samozřejmě je vše výrazně pomalejší než opravdová RAM. A konstantní čtení / zápis nedělá klasické paměti úložiště zrovna dobře. Ale to jsou jen drobné mušky na poměrně šikovné doplňkové funkcionalitě. Vnitřní paměti máme většinou více než dost a něco málo pro extra RAM rádi vyhradíme.

Podle serveru Sammobile se tato funkce čerstvě pomocí softwarové aktualizace dostala i na Samsung Galaxy A52, případně ohebný Z Fold 3. Ale do budoucna se počítá s její rozšíření na širokou škálu telefonů značky. Funkce se nazývá RAM Plus a podle všeho využívá natvrdo 4 GB extra paměti jako operační. Vypadá to, že u Samsungu aktuálně nejde vypnout a nedá se ani nastavit její konkrétní velikost. To třeba u konkurence z Realme jsou dále a vše je možné konfigurovat. I tak ale dobrý první krok.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.