Společnost Google zpravidla vydávala aktualizace nové verze operačního systému Android v září/septembri. Letos se o měsíc opozdili. To, že by to tak mohlo dopadnout odhadovali tipaři už v polovině minulého měsíce a také tvrdili, že Android 12 ve stabilní verzi dorazí 4. října/októbra. A tak se také stalo, ale letos chybí aktualizace pro telefony Pixel. Google totiž zatím jen otevřel zdrojový kód v projektu Android Open Source (AOSP).

Na blogu vývojářů Androidu se můžeme dočíst, že Android 12 dorazí na telefony Pixel v příštích týdnech. Později jej připraví i pro telefony Samsung Galaxy, OnePlus, Oppo, Realme Tenco, Vivo a Xiaomi. Ovšem díky tomu, že je kód stabilní verze Android 12 v AOSP znamená, že vývojáři jednotlivých výrobců telefonů mohou začít připravovat vlastní nadstavby založené na Androidu 12. Ostatně společnosti Oppo a Realme na svých nadstavbách již pracují a je jisté, že i ostatní vývojáři práci na svých nadstavbách neprodleně rozjedou. Co se telefonů Pixel týče, je pravděpodobné, že Google pro ně aktualizaci představí zároveň s uvedením telefonů Pixel 6.

Nová verze operačního systému Android 12 nabízí především přepracované uživatelské rozhraní s novými designovými prvky a názvem Material You. Změny jsou nejvíce viditelné u widgetů, které mají zaoblené rohy, interaktivní ovládací prvky a dynamické barvy. Nová jsou i oznámení s moderním vzhledem a přidána je i funkce Stretch overscroll pro plynulejší posouvání. A v neposlední řadě je vylepšený celkový výkon systému a díky optimalizaci I/O se aplikace načítají a spouštějí rychleji. Podrobnosti o všech vylepšeních najdete zde.