Americké embargo donutilo čínský Huawei k vývoji vlastního operačního systému, protože ztratili přístup ke službám Google a jejich verzi Androidu. HarmonyOS je samozřejmě také založen na Androidu, ale na lehce odlišné volně dostupné variantě. Huawei museli nahradit v podstatě kompletní služby, framework a softwarovou výbavu, ale aktuálně dostupný HarmonyOS 2.0 už je plně funkční systém se vším všudy. A nová generace už je v podstatě za rohem, protože HarmonyOS 3.0 bude možná poprvé představen už tento měsíc.

Alespoň to tvrdí zpráva serveru ITHome, která cituje jednoho ze zaměstnanců Huawei. Takže by teoreticky mělo jít o velmi dobře informovaný zdroj. Jako ideální možnost k představení nové verze systému se přímo nabízí vývojářská akce Huawei Developer Conference, která proběhne 24. října. Na ní bychom tak s velkou pravděpodobností měli mít možnost poprvé vidět předváděčku HarmonyOS 3.0. Ostatně minulá generace systému byla odhalena právě na loňské zářijové Huawei Developer Conference. A určitě bychom se měli dočkat pořádné porce novinek a vylepšení.

V našich končinách se možná HarmonyOS nedostává velké pozornosti, protože je většina uživatelů spojena pupeční šňůrou se službami Google. A přece jen přechod k lehce odlišnému ekosystému je vždy poměrně bolavý. Ve světě se ale Huawei s novým systémem daří slušně a překonali hranici 120 milionů aktivních uživatelů. Do konce roku pak dokonce očekávají nárůst tohoto čísla až na hranici 300 milionů. Pro pořádek ale musíme uvést, že v těchto statistikách nejsou uvedeny jen telefony, ale i IoT produkty a další kategorie.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.