USB konektory se už dávno staly jasným standardem pro většinu technologické populace, tedy pokud samozřejmě pomineme tvrdohlavou část jablečného telefonního impéria. A například poslední snahy orgánů EU o normalizaci USB Type-C portu pro nabíjení telefonů a tabletů to je potvrzují. Ale samotné USB kabely navenek vypadají všechny stejně, přičemž jejich možnosti a parametry se mohou drasticky lišit. Nadnárodní organizace USB Implementers Forum ale plánuje něco podniknout i v této oblasti a jasně označit nově prodávané USB Type-C kabely a nabíječky.

Nové loga a označení by tak měly už brzy jasně identifikovat USB Type-C kabely v závislosti na specifikacích v rámci USB4 a USB Power Delivery 3.1. Na kabelech bychom tak měli vidět označení podpory 40 Gbps nebo 20 Gbps rychlostí přenosu, případně maximálních 240W či 60W možností nabíjení. To stejné by pak mělo postihnout i veškeré nabíječky. Oficiální certifikace USB-IF by tak měla zaručovat plnou kompatibilitu dle daného loga a zabránit častým nemilým překvapením. Stále totiž nejsou výjimkou případy přibalených USB-C kabelů s parametry odpovídajícími USB2.0.

Potenciálním problémem se ale velmi rychle může stát klasické kopírování ochranných označení a log. Nový systém značení totiž asi nebude mít žádné ochranné prvky a nic tak nebude čínským včeličkám ve výrobě podřadných kabelů s tím správným logem. A samozřejmě bez chybějící reálné certifikace. Třeba licenční asociace HDMI kabelů to řeší holografickými obrázky a QR kódy, ale u USB kabelů se něco takového čekat asi nedá. I tak budeme rádi za každou snahu a krok k přehlednému a informativnímu značení produktů. To přece nemůže být nikdy na škodu.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.