Z mobilního světa si dnes na chvíli odskočíme do toho počítačového, protože nás už brzy čeká jeden velmi zásadní milník. Přechod na další generaci operačního systému je vždy velmi choulostivý a také k němu dochází po velmi dlouhých časových prodlevách. Přece jen jsou Windows 10 s námi už přes 6 let a my si na ně zvykli. Ale už za pár dnů (konkrétně 5. října) budou oficiálně uvolněny do oběhu Windows 11 a aktualizační proces pomalu začne. Sice bude ještě nějaký ten pátek trvat, ale do poloviny příštího roku by se mělo dostat na všechny. Je na tento krok ale váš počítač připraven ?

Nároky jsou totiž poměrně na poměry Windows poměrně vysoké a rozhodně se nebude opakovat situace, kdy šly Windows 7 nebo 10 instalovat na poměrně staré stroje. Microsoft vydal seznam podporovaných procesorů, kde nenajdeme například Intely 7. generace nebo AMD Ryzeny generace Zen 1. A samozřejmě vše starší. Stejně tak je nutností mít UEFI BIOS nebo bezpečnostní komponenta TPM 2.0. Bez nich teoreticky systém sice půjde nainstalovat, ale přijdete o budoucí aktualizace, podporu a celá funkčnost prostě a jednoduše není garantovaná.

A podle všeho se v populaci najde velká část majitelů počítačů, která na minimální požadavky Windows 11 nedosáhne. Studie firmy Lansweeper se sice zaměřila jen na firemní počítače, ale zase jich proklepla v amerických podmínkách přes 30 milionů. A výsledky opravdu nejsou bůhvíjaké, méně než polovina z nich má podporovaný procesor a zhruba polovina zmíněný TPM modul. Třeba v kategorii serverů je pak situace ještě mnohem tristnější. Samozřejmě úroveň domácích počítačů a notebooků bude asi o něco vyšší, ale i tak se asi nedostane na každého. A jak jste na tom vy ? Už víte zda váš počítač bude Windows 11 kompatibilní ?