Možná se nám na obzoru rýsuje další přicházející trend u mobilních telefonů. Celá řada velkých značek si totiž v poslední době nechala patentovat designy telefonů s odnímatelnými fotoaparáty. A nejedná se o žádné „příštipkáře“, protože patent podaly kolosy jako Xiaomi, Vivo nebo Samsung. Do této exkluzivní společnost čerstvě patří i mnohem skromnější značka TCL, která si podobný patent nechala u čínské agentury CNIPA zaregistrovat v posledních dnech. Řešení je to na první pohled lehce bizarní, ale kdo ví, třeba jde právě o hudbu budoucnosti.

Informace o nově podaném patentu pochází jako obvykle od kolegů z LetsGoDigital, kterým neunikne z tohoto soudku opravdu nic. Patentovaný telefon vypadá na první pohled jako klasická konstrukce s duálním senzorem zadního fotoaparátu, ale zdání klame. Celý foto modul je totiž odnímatelný a díky speciálnímu konektoru je možné jej uchytit na bok telefonu a obratem jej využít jako selfie snímač. Neotřelé, ale osobně nepokládám nutnost manuální manipulace s foto senzorem zrovna za výhodu. To už je uživatelsky příjemnější například otočný „flip“ fotoaparát od ASUSu.

Z patentu také není zřejmé, zda je foto modul schopný provozu i bez přímého propojení s telefonem. K tomu by totiž potřeboval vlastní zdroj energie a něco takového je popravdě spíše nereálné. Uvidíme jak se vše vyvine, protože jde stále jen o designový patent. A ty jak známo musí urazit pořádně dlouhou cestu z designérského prkna do výrobních hal. Takže si možná jen TCL pojišťují vlastní nápad ve světle konkurenčního boje a horečného patentování odnímatelných kamerek ostatními výrobci telefonů. Možné je cokoli.