Omezování výkonu procesoru za účelem limitování přehřívání (neboli throttling) je pořádným kostlivcem ve skříni celé řady mobilních výrobců. A občas se stále nečekaně vynoří, aby nemile majitele telefonů překvapil. Asi poprvé jsme měli možnost něco takového zaznamenat u několika modelů se Snapdragonem 810 před pár lety, protože čipset na vysoké teploty opravdu trpěl. A nejslavnější kauza je v této souvislosti určitě spojená s jablečnými telefony, kde došlo dokonce až na soudní spor. Který pak Apple prohrál a musel vyplatit odškodné. Nové iPhony tak už mají nově možnost tento omezovač výkonu vypnout.

Podle všeho máme čerstvě na talíři dalšího provinilce, protože experti ze serveru Anandtech pořádně proklepli aktuální Xiaomi 11T Pro. A jejich zjištění jednoznačně ukazují na umělé omezování výkonu procesoru Snapdragon 888 v některých rozeznaných aplikacích. Bezejmenné aplikace a testy jedou hezky na plný výkon a procesor jen může zobrazit hlášku o nebezpečí přehřívání. Pokud ale testeři trikem přesvědčili telefon, že běží náročná hra Genshin Impact, tak se nestačili divit. Teplota se konstantně držela na krásných 37 stupních, ale výkon hrubě zaostával za teoretickými testy.

Na první pohled vše vypadá jako logická služba zákazníkovi, která prodlouží životnost baterie a omezí dlouhodobé přehřívání Xiaomi 11T Pro ve velké zátěži. Vše má ale drobný háček, nebo spíše pořádný hák. Xiaomi totiž samozřejmě o ničem podobném uživatele neinformují a naopak hrdě prezentují a chlubí se výkony telefonu v neomezené podobě. Realita se tak od reklamních čísel může velmi lišit a navíc je velmi složité se celého triku dopídit. I experti z Anandtechu si museli dát pořádnou práci, než vše odhalili a pečlivě dokumentovali.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.