Americké embargo ve dvou vlnách efektivně zlikvidovalo velkou část mobilního businessu čínského giganta Huawei. Firmu to sice nepoložilo, ale minimálně její mezinárodní odbyt dostal obří zásah, ze kterého se možná už nevzpamatuje. V rámci snahy o nápravu situace pak došlo také k prodeji dceřiné značky Honor skupině čínských investorů a její kompletní osamostatnění. Došlo k úplnému přestřižení vztahů a Honor se časem vrátil zpět do hry nezatížen embargem a s přístupem ke všem americkým technologiím. Hrozba sankcí ale podle posledních informací stále zcela nevymizela.

Evidentně totiž na americké straně existuje silná klika těch, kteří odprodeji Honor a kompletnímu odstřihnutí od mateřské značky tak úplně nevěří. Podle nich šlo jen o taktický tah ve snaze obejít sankční listinu a nějaké kontakty mezi firmami prý přetrvaly. Od některých amerických politiků a senátorů tak začíná sílit snaha a znovuzařazení Honoru na „černou listinu“. V tomto ohledu ale nepanuje shoda ani na americké straně, kde tvrdou linii prosazuje zejména ministerstvo energetiky a Pentagon. Opozici pak zastupují ministerstva obchodu a zahraničí, takže jsou síly poměrně vyrovnané. Finální rozhodnutí tak asi padne přímo ze strany prezidenta Bidena, případně někoho, kdo je momentálně reálně u moci.

Pro Honor by to samozřejmě znamenalo naprostou katastrofu, která by jim zamezila v rozletu. Po triumfálním návratu na čínské trhy s řadou Honor 50 se totiž vrátili na výsluní se vším všudy a jejich prodeje asi překonaly i optimistická očekávání. V červenci se tak vyšplhali se 4 miliony prodaných telefonů až na třetí místo žebříčku a nechali za sebou třeba Xiaomi nebo Apple. Mají tak našlápnuto velmi slušně a čeká se brzký návrat na globální trhy. Takže případné embargo by bylo zcela zničující.