Výrobci procesorů zažívají v poslední době poměrně velké žně, tedy pokud hovoříme o těch mobilních. Na desktopovém / laptopovém trhu už je situace o něco horší, ale duo Intel + AMD si stále samozřejmě nemohou stěžovat. A právě druzí jmenovaní podle aktuálních zpráv vážně uvažují o přímém vstupu i na mobilní trh. Tedy spíše v podobě strategického partnerství a využití know-how a možností již zavedené firmy. A podle všeho padla volba na taiwanský Mediatek, pro který by mohla pokročilá spolupráce s AMD být opravdu darem z nebe.

Zákulisní informace totiž naznačují, že AMD půjdou na věc velmi rozvážně a pomalu. Než by se vrhali zcela sami na pole neorané, tak raději využijí možností a vybavení Mediateku, který vše určitě milerád poskytne. Přece jen jít do výroby vlastního mobilního procesoru je pro desktopové firmy pořád strašákem, protože Intel v této souvislosti neúspěšně proinvestoval hezkých pár miliard. Spojení s Mediatekem tak dává logický smysl ve všech ohledech, protože by se AMD mohli zaměřit prozatím hlavně na grafickou část čipsetu. A tam právě historicky navíc Mediatek tlačí nejvíc bota…

Aktuálně AMD licencovali použití své RDNA architektury pro potřeby Samsungu a jejich nového chystaného čipsetu Exynos 2200. První benchmarky vypadají poměrně impozantně, takže se pravděpodobně AMD vyšplhá na samotné čelo grafického výkonu v mobilní sféře. To asi nebude zrovna nejpříjemnější zpráva pro Qualcomm, který dlouhé roky těžil právě z náskoku ve výkonu svých grafik Adreno před konkurencí. Pokud by tak Mediatek v této kategorii získal převahu, takto bude v soupeření výrobců mobilních čipů ještě velmi zajímavé. Ale z toho bude jako vždy těžit zákazník.