Včera se na internetu objevilo další obvinění vznesené vůči jedné z hlavních čínských značek a nešťastníky na ráně se stali konkrétně Xiaomi. Ty nařklo litevské ministerstvo obrany z utajené možnosti cenzury v jejich telefonech. Obratem také vydalo i doporučení pro domácí uživatele, aby nekupoval čínské telefony obecně a zbavili se všech podobných existujících zařízení. No hodně štěstí, netušíme čím pak hodlají volat… Podle litevské kyber-bezpečnostní agentury totiž zařízení Xiaomi prodávaná v Evropě mají vestavěný cenzorský filtr, který umí blokovat určité fráze. Jako například „ať žije taiwanská nezávislost“ nebo „demokratické hnutí“.

Odpověď Xiaomi na sebe nenechala dlouho čekat a v oficiálním tiskovém prohlášení čínská firma samozřejmě obvinění v plném rozsahu popřela. Podle jejich slov žádná Xiaomi zařízení prodávaná v Evropě podobné filtry a cenzorské zásahy nemají. Musí totiž podléhat i specifikacím a regulacím ohledně GDPR a dokonce i filtry pro reklamní obsah třetích stran musí plně splňovat evropské právní normy. Zástupci firmy také doslova řekli, že Xiaomi nikdy neblokovali ani neomezovali osobní aktivity uživatelů jejich zařízení a něco podobného také nikdy neplánují. Plně tak respektují soukromí a práva všech uživatelů.

Asi nikdo si nedělá iluze, že telefony v podstatě všech velkých značek prodávaných na čínském trhu určitě nějaké podobné cenzorské nástroje obsahovat mohou. Nemusíme ostatně chodit ani daleko, protože samotný Google dobrovolně cenzuruje obsah dostupný čínským uživatelům internetu. A další giganti nejsou příliš pozadu. Ale existence podobných věcí v evropské verzi telefonu je poměrně nesmyslná záležitost i z logického pohledu na věc. Osobně se tak domnívám, že jde jen o další (litevskou) bouři ve sklenici vody. Ostatně zkuste ze svého telefonu Xiaomi poslat výše zmíněná prohlášení (v angličtině) v textové zprávě. Moje testování několika kusů nic takového neodhalilo…

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.