Na chvíli to vypadalo, že se hon za maximálními megapixely u senzorů mobilních fotoaparátů zastavil, ale jednalo se spíš o nádech před dalším skokem do vody. Třeba takový Samsung finišuje práce na novém senzoru ISOCELL HP1 s mamutím rozlišením 200 Mpx. Ten by samozřejmě podle jejich vyjádření měl opět posunout hranice možností mobilní fotografie a přinést další světlé zítřky. Je sice ještě stále ve vývoji a nejedná se o zcela finalizovaný produkt, ale tvůrci už se s ním oficiálně pochlubili v dnešním krátkém videu. Máme tak o něco lepší představu, co od něj můžeme očekávat.

A podle všeho toho nebude zrovna málo. ISOCELL HP1 má nabídnout několik zásadních novinek, založených za zcela novém algoritmu s hloubkovým učením. Bude také podporovat 2×2 pixel binning pro nahrávání 8K videa a 4×4 pixel binning pro fotografie. Takže výsledné snímky by měly mít rozlišení 12.5 Mpx. Kromě toho ale samozřejmě bude mít i špičkové možnost zachycení světla a tvůrci hází kolem sebe názvy nových funkcí jako Staggered HDR, Smart-ISO multisampling nebo Double Super PD. HP1 by tak mělo být na samotném vrcholu potravního řetězce foto-senzorů, nad 50 Mpx sourozenci ISOCELL GN2 a JN1.

Samsung určitě nebude škudlit nový senzor jen pro vlastní potřeby a jako první zájemce se podle všeho hlásí o pozornost Xiaomi. Ale nebudou jediní a nový kousek by se měl dostat i k dalším OEM výrobcům. Případně samozřejmě i do některých modelů high-end řady Samsung Galaxy. Zatím ale netuším ani odhadované datum reálné dostupnosti, i když dnešní video naznačuje, že by snad nemuselo být daleko. Vše je evidentně ve velmi pokročilém stádiu vývoje.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.