Čínská firma TCL nedávno představila na čínském trhu nový telefon FFALCON Thunderbird FF1 jako vůbec prvního zástupce nové pod-značky FFALCON. A okamžitě se tato novinka stala obětí pořádné= kontroverze. Podle prvních zákulisních informací se totiž mělo jednat o společný projekt TCL a Huawei, což ale tvůrci obratem kategoricky popřeli. Není se čemu divit, protože Huawei jsou (doslova) na černé listině a jakákoli asociace s nimi je toxická. Ale vypadá to, že je situace přece jen trochu komplikovanější, než FFALCON oficiálně připouští.

Nový Thunderbird FF1 se totiž čerstvě dostal do prvních prodejů a první uživatelské snímky na sociální síti Weibo odhalily zajímavý fakt. Zachycují totiž telefon na prodejně a je jasně viditelné, že běží na nadstavbě systému EMUI 12 od Huawei a ne na žádné vlastní derivaci Androidu. FFALCON přitom kategoricky tvrdili, že je FF1 vyvíjen čistě v jejich režii bez žádné další spolupráce s jinou značkou. Přítomnost EMUI 12 ale ukazuje, že Huawei měl přece jen na vývoji telefonu nějakou roli. I když s ním logicky nechce být vůbec spojován.

Thunderbird FF1

Zásadním kamenem úrazu je samozřejmě stále aktivní embargo z americké strany, které Huawei zapovídá přístup k 5G čipům. Qualcomm tak smí čínské firmě licencovat pouze čipsety podporující maximálně 4G. A protože je Thunderbird FF1 poháněn procesorem Snapdragon 690 s podporou 5G, tak je kontroverze automaticky na světě. Proto se Huawei i TCL zuby nehty brání jakémukoli náznaku možné spolupráce na vývoji telefonu. Na druhou stranu ale podle všeho neexistuje žádný zákaz pro možnou licenci systému od Huawei pro jiné výrobce, takže čistě po právní stránce je asi vše v pořádku. Ale opticky by vše pro TCL mohlo mít neblahé následky.