Nová generace jablečných telefonů je tu s námi teprve pár dnů, ale asi se budeme moci s jedním z jejích členů už pomalu začít loučit. Tedy výhledově, protože se samozřejmě bude prodávat dále. Ale podle skvěle informovaného analytika Jona Prossera Apple plánuje od příští generace zcela vynechat model iPhone Mini. Aktuální iPhone 13 Mini by se tak stal vůbec posledním modelem a fanoušci kompaktnějších telefonů tak mohou opět začít plakat. Ale prodejní čísla prostě a jednoduše hovoří jasně a k nejmenšímu modely řady nebyla u minulé generace příznivá.

Pro sérii iPhone 14 to ale údajně nebude znamenat zkrouhnutí počtu dostupných variant na tři, protože se rozšíří nabídka větších sourozenců. K základnímu modelu iPhone 14 se tak postupně přidají iPhone 14 Pro, iPhone 14 Max a iPhone 14 Pro Max. Ty ale asi všechny budou nad 6 palců úhlopříčky a kompaktního na nich mnoho nebude. Aktuální iPhone 13 Mini má pro srovnání 5.4-palcovou úhlopříčku, rozměry131.5 x 64.2 x 7.7 mm a 141 g váhy. To je na dnešní dobu asi ideální kompaktní kompromis, který se ale evidentně nehodí do krámu a příliš netáhne.

To ale neznamená, že jablečná nabídka o opravdu malý telefon definitivně přijde. Pro příští rok totiž Apple údajně velmi vážně uvažuje o další generaci iPhone SE 2022. Aktuální loňská verze si vystačila se 4.7-palcovou úhlopříčkou a pro mnohé tak šlo skoro až o závan retro starých časů. Dlouhodobě jde také o nejlevnější iPhone na trhu, takže jeho prodejní čísla byla na rozdíl od Mini modelů skvělá. Osobně tak čekám, že příští SE bude nad 5 palců displeje a půjde tak o jakousi fúzi dvou konceptů. Ale možností je samozřejmě více.