Nová generace jablečných produktů se dostala do světa jen před několika dny a asi nikdo nepochybuje, že se iPhone 13 bude opět skvěle prodávat. Oproti minulé generaci došlo podle všeho k vylepšení procesoru, baterie, pokrytí 5G pásem a překvapivě u některých modelů i ceny. Generační posun sice není nijak extra revoluční, ale své kupce si jistě telefony najdou. Loajalita jablečných fandů je totiž bezbřehá a občas hraničí až s fanatismem. Tedy ne že by se mezi uživateli Androidu nenašli zaslepení obhájci vlastní platformy. Ale jejich některé stížnosti jsou podložené a kolegové z Gizchina.com dali dohromady jejich 5 hlavních výtek proti iPhone 13.

1.  Nedostatky displeje

Telefony iPhone 13 jsou vybaveny parádními OLED panely, které nabízí výbornou čitelnost i na přímém slunci. Navíc už konečně dohnali konkurenci i s obnovovacími frekvencemi a nabízí tak 120 Hz s technologií ProMotion. Ale po pěti generacích OLED panelů počínaje iPhone X se Applu stále nepodařilo vyřešit procentuálního zobrazení nabití baterie…. Maličkost, ale velmi otravná. Osobně bych ale tento nedostatek spíše zařadil do pátého bodu, protože je s ním přímo spojený.

2. Rychlosti nabíjení

Tady je nedostatek viditelný opravdu z vesmíru, protože rychlosti nabíjení nových iPhonů jsou prostě na dnešní high-end podprůměrné. Konkurence na Androidu zvládá 120W drátové, 50W bezdrátové a 10W zpětné bezdrátové nabíjení a jablečná nabídka kulhá na obě nohy. Přece jen 20W klasického, 15W bezdrátového MagSafe a 7.5W bezdrátového Qi hovoří za vše. A zpětné bezdrátové dobíjení chybí pro jistotu úplně.

3. Chybějící čtečka otisků

Absence čtečky otisků prstů a kompletní spolehnutí na Face ID se naplno projevila v plné nahotě během současné pandemie. Roušky a respirátory totiž nejsou s Face ID úplně kamarádi a čtečka otisků prstů přímo v displeji by určitě byla v mnoha případech pohodlnější a šikovnější. Ale na to si u řady iPhone 13 musíte nechat zajít chuť. Možná příště.

4. Nabíjecí port Lightning

Tvrdohlavost Applu v setrvávání na vlastních nekompatibilních standardech je legendární. Ale v případě stálého odmítání USB Type-C portu také skoro kriminální, protože celý okolní svět se už sjednotil. Navíc jde pak vše proti halasně vyhlašovanému důrazu na ekologii, protože potřebujete extra nabíječku. Tedy tu potřebujete stejně, protože ji jablečné impérium pro jistotu nepřibalilo, aby vám ji mohli naúčtovat extra.

5. Kontroverzní vykousnutí displeje

Designový prvek s obřím vykousnutím displeje byl revoluční u iPhone X v roce 2017 a konkurence se na nějaký čas velmi ráda inspirovala. Už nějaký ten pátek je ale tento koncept pokládán za zcela překonaný a „průstřel“ je tak mnohem méně invazivní a rušivý. Apple ale stále sází na masivní vykousnutí pro umístění senzorů, i když jej přece jen od minula zmenšil o 20 %. I tak ale na pohled nejde o atraktivní řešení.

Určitě by se toho našlo ještě spousta dalšího, takže určitě velmi rádi přečteme i vaše názory v komentářích.