Po dlouhých letech věrných služeb už pomalu nastává čas odchodu do důchodu pro operační systém Windows 10. Microsoft už má nástupce konečně připraveného k nasazení mezi lid a doufejme, že i pořádně otestovaného. Pohled do historie totiž říká, že generace Windows jsou vždy povedené „objedno“ a při vzpomínkách na zpackané Windows 8 skoro až mrazí. Tak snad se něco podobného nebude opakovat. Datum uvedení na trh je stanoveno na 5. října a kromě systému samotného se dočkáme i nové generace balíku kancelářských aplikací Office 2021.

Ten už si také zasloužil oprášení, i když poslední verze s námi není ani zdaleka tak dlouho, jako Windows 10. Každopádně bude Office 2021 dostupný v klasické verzi, kdy jednou zaplatíte a máte licenci produktu nadosmrti. Systém předplatných a průběžných aktualizací tak zůstane vyhrazen jen pro Office 365. Což je podle mého určitě dobře, protože pro drtivou většinu uživatelů jde o mnohem výhodnější nabídku. Ostatně se stačí podívat, kolik lidí z našeho okolí stále bez problémů funguje na několik generacích staré verzi Office.

Kromě klasické uživatelské verze Office 2021 bude k mání i specializovaná varianta Office LTSC, ale ta cílí na podniky a státní úřady. Budeme také velmi zvědavi na nacenění nového balíku kancelářských aplikací. Na březen 2022 je totiž naplánováno zvýšení cen předplatného Office 365 a Microsoft 365, což se nesetkalo zrovna s pozitivní odezvou veřejnosti. Dá se tak logicky předpokládat, že tvůrci zvednou ceny i novinkovému balíku Office 2021. Nová doba… Tak snad to nepřestřelí moc. Jinak asi vesele zůstaneme u svých osvědčených starých verzí.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.