Ani těm z nás, kteří preferujeme telefony a další mobilní zařízení s Androidem, neunikla včerejší velká představovačka společnosti Apple. Jako každým rokem „jablečný“ producent představil víc novinkových zařízení a o všech z nich na prezentační akci mluvil v superlativech. Je to logické, protože společnost Apple má velkou fanouškovskou základnu a mnozí z nich každým rokem mění své třeba jen rok staré modely za ty právě představené. Každopádně zařízení s iOS jsou stále velkými konkurenty zařízením s Androidem a proto určitě nebude od věci shrnutí toho, co nového výrobce z Cupertina svým příznivcům nabídl.

Hlavní hvězdou představovačky byla jednoznačně novinková řada telefonů iPhone 13. Dále došlo i na uvedené tabletů iPad 9 a iPad Mini. A rozhodně nesmíme zapomenout ani na hodinky řady Apple Watch 7. U všech uvedených produktů společnost Apple avizovala, že budou výrazně vylepšena, ať už v rámci parametrů nebo designu. Pojďme se tedy podívat, co nová Apple zařízení nabízejí.

Telefony řady iPhone 13

Stejně jako loni jsou v letošní řadě čtyři telefony. Jde o modely iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max a iPhone 13 Mini. Všechny telefony mají vylepšené funkce a specifikace a standardní model a model Mini mají i lehce vylepšený design. Tyto telefony mají menší displeje Super Retina a pohání je procesor Apple A15 Bionic. Hlavní fotoaparát má stejně jako loni dva senzory, které jsou ale letos v modulu uloženy diagonálně a fotoaparát těchto telefonů má několik nových funkcí, jako je například režim Cinematic, noční režim, portrétní režim a nebo režim Deep Fusion. Zvýšila se i výdrž baterie s podporu 20 W kabelového nabíjení. Ceny modelu Mini se pohybují v rozmezí 699 dolarů až 999 dolarů. Standardní model stojí od 799 dolarů až po 1099 dolarů.

Společnost Apple

Ovšem další dva stroje, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max přicházejí s inovacemi, po který fanoušci vyloženě volali. Je to především vyšší obnovovací frekvence displeje, která je nyní dynamická v rozmezí od 10 Hz až po 120 Hz. I tyto dva telefony pohání procesor Apple A15 Bionic, ale hlavní vylepšení na nás čekají u foto výbavy. Apple se vytasil s novým 12 MPix ultra širokoúhlým senzorem se světelností f/1.8 a záběrem 120°, kterým se dají nafotit i makro fotografie ze vzdálenosti 2 cm.

Společnost Apple

Tím to ale nekončí, protože snímač může nahrávat i makro videa, časosběrná videa a slow motion videa. Měl by také zachytit až o 92 % více světla než dříve. Další dva snímače hlavního fotoaparátu mají také 12 MPix. První funguje jako teleobjektiv s 3× optickým zoomem a 15× digitálním zoomem. Společnost Apple  přidala i nové funkce pro nahrávání videa a funkci „fotografické styly“. Ceny modelů Pro a Pro Max se pohybují od 1099 dolarů až po 1599 dolarů.

Tablety iPad 9 a iPad Mini

Asi není třeba zmiňovat, že i nové Apple tablety doznaly vylepšení, jako je rychlejší procesor, lepší foto výbava a nový iPad OS 15. Tabletu iPad 9 přibyla nová funkce True Tone, která automaticky upravuje teplotu barev na displeji podle okolního osvětlení a velkým vylepšením je i nový procesor A13 s jednotkou Neural Engine a 64 GB interním úložištěm. Vylepšením foto výbavy je nový 12 MPix snímač přední kamery s funkcí Central Stage pro video hovory. Cena tohoto modelu začíná na 329 dolarech.

iPad Mini má oproti loňskému modelu větší displej s úhlopříčkou 8,3 palce, má i užší rámečky a Touch ID v tlačítku pro zapnutí a vypnutí přístroje. Vylepšení se dočkala i přední kamera, která má 12 MPix, je ultra široká a má i funkci Central Stage. Zadní kamera má také 12 MPix, světelnost f/1.8 a může nahrávat videa v rozlišení 4K. iPad Mini dále podporuje 5G a Wi-Fi 6. Cena začíná na 499 dolarech.

Hodinky Apple Watch 7

Hodinky této řady jsou prý dosud ty nejvýkonnější, které kdy Apple uvedl. Mají také štíhlejší tělo a větší displej. Mají i nové ciferníky a certifikaci IP6X. Na trh jdou ve velikostech 41 mm a 45 mm. Funkce a senzory jsou podobné jako u jejich předchůdců z řady 6, ale nové je uživatelské rozhraní Watch OS 8 s novými funkcemi a algoritmy. Baterie by měla vydržet až 18 hodin běžného používání. Cena hodinek začíná na 399 dolarech.