S železnou pravidelností uvádí společnost Google každým rokem na podzim novou verzi operačního systému Android. Letos je to verze Android 12 a my ji už pomalu vyhlížíme. Před pár dny totiž došlo na vydání poslední plánované beta verze, což naznačuje, že stabilní verze je už na dohled. Od jejího vydání nás může dělit už jen pár týdnů.

Google sice zatím nezveřejnil přesný termín vydání stabilního Androidu 12, ale od toho tu máme tipaře, kteří termín dokáží odhadnout. Například pánové z XDA Developers tvrdí, že zjistili předběžný termín spuštění stabilní verze pro telefony Pixel. Ty ji, jak bývá zvykem, dostávají jako první. Usuzují tak z interního dokumentu společnosti Google. V něm se uvádí, kdy společnost zastaví schvalování sestav software pro zařízení, která běží na starších verzích Androidu.

Podle tohoto dokumentu zveřejní Google zdrojový kód Androidu 12 už 4. října/októbra. Kód bude publikován na Android Open Source Project (AOSP) a velmi pravděpodobně bude shodný s vydáním stabilní verze Android 12 pro telefony Pixel. Samozřejmě zatím jde jen o odhady a situace se může nakonec změnit. Je možné i to, že Android 12 vyjde už v tomto měsíci, aby tak trochu zastínil prezentační akci společnosti Apple. Ale i to jsou v této chvíli jen spekulace. A je také otázkou, zda nové telefony řady Pixel 6 výrobce představí ještě před a nebo po stabilní verzi Androidu 12.