Spolupráce Samsung s AMD na grafikách mRDNA pro novou generaci čipsetů Exynos není už dávno žádným tajemstvím. Firma si pak od nových grafik slibuje konečně dohnání (případně předehnání) grafického výkonu čipsetů od Qualcommu. První testy vypadají velmi nadějně a fanoušci se tak začínají pomalu těšit. Že by konečně přišla doba, kdy bude rozdělení Snapdragon / Exynos u vlajkových lodí Samsungu pro náš region bonusem ? A podle všeho nepřijdou nazmar dokonce ani výrazně levnější modely střední a nižší třídy.

Podle aktuálních informací ze serveru Clien totiž Samsung plánuje použít hned tři rozdílné typy grafick AMD mRDNA pro své čipsety Exynos. Lišit se budou samozřejmě především počtem jader a jejich takty, takže by měl být výkon také solidně odstupňován. Vlajkové modely řady Galaxy S bez debat dostanou to nejlepší dostupné, takže GPU se 6 jádry a nejvyšší (i když zatím neznámými takty). Levnější kousky z řady Galaxy A se pak budou muset spokojit „jen“ se 4, respektive 2 jádry. To ale neznamená, že se nutně musí jednat o nějaká „ořezávátka“, protože architektura mRDNA je opravdu extrémně slibná pro mobilní potřeby.

Levnější varianty nové generace Exynosů se budou spoléhat stále jen na jádra ARM Cortex-A78 a ne na modernější X verze. Grafiky AMD tak budou údajně limitovány maximálně na 1 GHz takty. Další dobrou zprávou je ale i fakt, že Samsung už údajně odsouhlasil poskytnutí nových Exynosů se 4-jádrovými grafikami AMD pro některé čínské výrobce telefonů. Už v minulosti jsme mohli vidět třeba Meizu s Exynosy, ale vždy šlo spíše o výjimku. Samsung tak má evidentně s novými čipsety velké plány. A to je jen dobře.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.