Taiwanský Mediatek si užívá slunné časy a momentálně se vyhřívá na samotné špici prodejů procesorů. Za jeho úspěchy ale stojí čipsety pro nižší a střední, maximálně vyšší střední třídu. V high-endu tak stále nemá rivalům z Qualcommu čím konkurovat, ale to by se mohlo změnit. Už před pár dny totiž oznámili příchod nových modelů čipsetů Dimensity 2000, které by měly být založeny na 4 nm litografii od TSMC. Na trh by se čipset měl dostat už na začátku roku 2022 a podle všeho by v podstatě okamžitě měly následovat i telefony jím vybavené. Jen houšť, konkurence není nikdy dost.

Podle aktuálních informací už totiž Mediatek poskytl vzorky Dimensity 2000 na testování většině velkých výrobců telefonů. Je tak velmi pravděpodobné, že první telefony by se měly vynořit hned v prvních týdnech (či měsících) roku 2022 a měly by tak jít přímo proti vlajkovým lodím se Snapdragonem 898. Dimensity 2000 má podle všeho nabídnou zbrusu novou architekturu ARM V9, spolu s jádry Cortex X2. Výkonem by se měl údajně rovnat právě Snapdragonu 898 / 895 a Mediate konečně dorovnal náskok Qualcommu. Aktuálně byl totiž se současnou generací například v nevýhodě 5 nm vs 6 mm výrobního procesu.

Modernější litografie ale s největší pravděpodobností zvedne i ceny, takže Dimensity 2000 asi nebude zrovna levný kousek. Telefony a tímto čipsetem tak asi na čínském trhu budou začínat zhruba na 3000 juanech, tedy v přepočtu asi 460 dolarech. To je více než minulý rok, ale je nutné mít na paměti, že tentokrát půjde opravdu o high-end. A čip samotný má stát zhruba kolem 80 dolarů. Jde samozřejmě stále jen o spekulace, ale i tak bude asi levnější než Qualcomm a nabídne velmi zajímavou alternativu.