Hodnocení recenzenta

Realme GT Master se určitě stane nepřehlédnutelným telefonem. Originalita mu rozhodně neschází, stejně jako výkon, kvalitní displej či rychlé nabíjení. Cenově je však velmi blízko modelu GT 5G se špičkovým Snapdragonem 888.

7
x/10

Pokud se o dění v oblasti mobilních telefonů alespoň částečně zajímáte, určitě vaší pozornosti neušel model Realme GT 5G, který současnou konkurenci doslova drtí poměrem ceny a výkonu. Levnější telefon s procesorem Snapdragon 888 byste hledali marně. Ne dlouho po představení tohoto modelu se čínský výrobce pochlubil s dvěma speciálními edicemi pojmenovanými GT Master Explorer a GT Master. A právě druhé jmenované „gétéčko“ k nám dorazilo na vyzkoušení. V následujících řádcích recenze Realme GT Master se dočtete, v čem se liší a zda se vyplatí do něj investovat.

BALENÍ

Telefon dorazil ne v krabičce, ale přímo v krabici. Takto velké balení jsem u telefonů delší dobu neviděl. V jejích útrobách najdete v plastové vaničce telefon, pod ním ochranné pouzdro, nezbytnou dokumentaci, trn na šuplík SIM karet, USB-C kabel a nabíječku. Ta má na dnešní poměry skutečně obří rozměry, stejně tak kabel je pěkný cvalík. Proč tomu tak je, asi tušíte, více se dozvíte v kapitole o výdrži a nabíjení.

Obsah balení s netradičně velkou krabičkou

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Řada Realme GT se snaží od běžné mobilové konfekce výrazně odlišit. Zářivě žluté GT 5G je toho jasným důkazem. Z řady se snaží vybočit i verze Master. Na první pohled si ničeho extra nevšimnete. Plochý displej a lesklý plastový rám jsou běžné záležitosti. Změna přichází po otočení telefonu. Záda jsou mírně vroubkovaná a připomínají skořepinové kufry. Výrobce se chlubí tím, že design navrhoval japonský průmyslový designér Naoto Fukasawa, jehož podpis na zádech najdete. Za tento design výrobce dokonce obdržel cenu iF Design Award.

Zadní panel

Použitý materiál je umělá kůže, honosně pojmenovaná jako veganská kůže. Šedá pastelová barva mě osobně nikterak neohromila, její aktuální oblibu ovšem nelze přehlédnout. Ať už se vám tento styl zad líbí nebo ne, jeho praktičnost mu rozhodně nelze upřít. Telefon se dobře drží, neklouže v rukou ani na hladkém povrchu a otisky prstů jsou pro něj cizí pojem. Na výběr jsou i klasičtější verze s rovnými zády v bílé a černé variantě.

Ze zad jen mírně vyčnívá modul hlavního fotoaparátu s elegantním broušeným efektem. Pravý bok patří zapínacímu tlačítku, na opačné straně pak dvě samostatná tlačítka pro regulaci hlasitosti a slotu jen pro dvě SIM karty. Spodní strana je osazena USB-C konektorem, sluchátkovým výstupem a hlasitým reproduktorem. Ten dokáže hrát hodně nahlas, ale zvuk je hodně podprůměrný bez jakéhokoliv náznaku hlubších tónů.

Ke zpracování telefonu nelze mít absolutně žádné výhrady, což už dnes bereme jako nutný standard a Realme v tomto drží krok s konkurencí naprosto rovnocenně. Pokud telefon oblečete do dodávaného pouzdra, nepřijdete o komfort z mačkání tlačítek, byť jsou taktéž zakryta. Stisk je stále jistý s jasnou odezvou.

DISPLEJ

Displej je první z řady stejných prvků, které má Master edice shodné s plnotučným GT. Použit tedy je Super AMOLED displej s úhlopříčkou 6,43 palce, rozlišením 2 400 x 1 200 px a výborným jasem až 1 000 nitů. Čitelnost je proto za všech okolností naprosto špičková, barvy jsou krásně syté a lze je dál dle potřeby upravovat v nastavení. Dalším velkým kladem displeje je jeho 120 Hz frekvence, díky které jsou animace a pohyb v systému krásně plynulé.

Velikou pochvalu si zaslouží také bleskově rychlá čtečka pod displejem, mohla být jen umístěna o trochu výše. Potěší možnost probudit displej při zvednutí telefonu či poklepáním. Nechybí ani funkce Always-on s velmi bohatými možnostmi personalizace. Můžete zvolit, zda se budou zobrazovat hodiny a notifikace, nebo jen obrázky či texty. Zároveň lze nastavit, za jakých podmínek má být zobrazení aktivní.

Co bych naopak vytknul, je absence tvrzeného skla. Alespoň, že je z výroby nalepena ochranná folie. Z dnešního pohledu také příliš neoslní relativně tlusté rámečky kolem displeje.

HARDWARE A VÝKON

Pokud byste z označení telefonu očekávali, že se jedná o výkonnostně vyladěnou verzi modelu GT, budete zklamáni. Označení zkrátka poněkud mate. Výrobce jím chce vyzdvihnout neotřelý design. Po stránce výkonu však telefon výrazně nestrádá. Je totiž osazen procesorem Snapdragon 778 5G, který je stále dostatečně silný na jakoukoliv současnou hru. Vysoký výkon dokazuje i výsledek v Antutu s finálním skóre cca 525 tisíc bodů.

Specialitou celé řady GT je možnost ladění výkonu pomocí aplikace Herní prostor. Ta nabízí tři přednastavené režimy, které stanovují výkon CPU, GPU či sílu signálu Wi-Fi. Dále si můžete nastavit, zda se během hraní mají blokovat oznámení či hovory. Uzamknout můžete také nastavení jasu.

Více než dostatečných je i 8 GB RAM. Interní 256 GB úložiště taktéž bude dostačovat drtivé většině uživatelů. Tato hodnota je ale konečná, s podporou paměťových karet telefon nepočítá. Dle oficiálních stránek, by však měla být dostupná i verze s 6 GB RAM a 128 GB úložištěm. Rychlost UFS úložiště taktéž nebude systém nijak brzdit. O to víc však zamrzí, že přenos dat přes USB spoléhá na starý typ USB 2.0. Dle specifikací telefon podporuje USB OTG, ovšem můj externí SSD nebyl telefon schopen rozpoznat.

U bezdrátových technologií již výrobce nezaváhal, takže máte k dispozici 5G konektivitu, podporu Wi-Fi 6, nechybí NFC či Bluetooth 5.2 s podporou kodeků AAC, aptX i aptX HD. Pro lokalizaci můžete využít GPS, Glonass, Beidou, Galileo i QZSS. Fix pozice je bleskový a přesnost naprosto ukázková, navíc můžete počítat i s elektronickým kompasem.

SYSTÉM

Ti z vás, kdo četli naši dřívější recenzi na Realme Narzo 30 asi již tuší, na co se v systému mohou těšit. GT Master má samozřejmě taktéž Android 11 s nadstavbou Realme UI 2.0, která Android nemění tak radikálně jako například MIUI, což je pro běžného uživatele samozřejmě lepší. Všichni uživatelé pak ocení skvěle odladěný systém, ve kterém vše reaguje bleskově a vždy plynule. Pár předinstalovaných aplikací, které výrobce do systému přidal, můžete s klidem odinstalovat. Nedočkáte se také žádných reklam či reklamních banerů.

Jestli si rádi vzhled systému upravujete k obrazu svému, bude se vám tento telefon velmi zamlouvat. Možnosti personalizace jsou totiž nadmíru široké. Upravit si můžete vzhled, velikost i tvar ikon, velikost jejich popisků a samozřejmě i rozložení do matice. Ve svých rukách máte také možnost zobrazování barevných efektů na okraji displeje při oznámeních. O možnostech vzhledu always-on displeje jsem se již zmínil. K dispozici je také panel s oblíbenými aplikacemi či nástroji, který vysunete tahem od pravého kraje. Nechybí ani podpora gest. Bez problémů rovněž fungovalo zrcadlení obrazovky přes Miracast.

BATERIE A VÝDRŽ

Pokud byste nestudovali parametry telefonu, určitě by vás hned po rozbalení praštila do očí velká nabíječka, která dokáže nabíjet telefon výkonem 65 W. Ze zbývajících 18 % do plné kapacity bylo potřeba nabíjet pouhých 30 minut. Ani při takto rychlém nabíjení nebyla nabíječka či telefon výrazně zahřáté. Díky takto rychlému nabíjení nebudete postrádat bezdrátové nabíjení, které telefonu chybí. Obejít se musíte i bez bližší analýzy spotřeby přímo v systému i graf s průběhem spotřeby zcela chybí.

Udávaná kapacita baterie činí 4300 mAh, což je na dnešní poměry standardní hodnota. Telefon tedy nemá problém ustát jeden hodně náročný den, či den a půl až dva běžného používání. Výborná optimalizace systému se také projevila při nečinnosti, kdy energie z baterie ubývá jen velmi pomalu. Totéž platí i pro noční přepnutí do režimu letadlo. Během noci ubyla jen 3 % kapacity baterie.

FOTOAPARÁTY

Kamery u GT Master jsou na chlup stejné jako u GT 5G, což platí i pro pořízené fotky a videa. Telefon tedy spoléhá na hlavní 64 Mpx snímač, 8 Mpx širokoúhlý snímač a 2 Mpx makro, které je spíš jen do počtu. Přední kamera pak nabízí 32 Mpx rozlišení.

Fotografie

Za slunečného dne jsou fotky poměrně podařené s dobrým podáním detailů a výrazně sytými barvami, čímž jsou telefony Realme pověstné. Pokud přepnete na širokoúhlý snímač, i zde se dočkáte obdobných výsledků, samozřejmě s horším podáním detailů. Telefon nabízí i možnost až pětinásobného přiblížení, jedná se však čistě o výřez obrazu z hlavního snímače. Doporučuji tak zůstat maximálně u dvojnásobného přiblížení, příp. si fotku pořídit přímo v maximálním 64 Mpx rozlišení. Do galerie přidávám i výřezy fotek ve velikost 1:1.

Za šera či v noci telefon pořídí průměrné fotky, a to i s aktivním nočním režimem. Ten naopak výrazně pomůže širokoúhlému snímači a takto pořízené fotky byly velkým překvapením. Náruživé selfíčkáře určitě potěší detaily ve fotkách i možností nastavit si míru hloubky ostrosti, samozřejmě uměle upravovanou.

Video

Videa můžete natáčet až ve 4K rozlišení při 60 sn./s. Pokud však chcete využít maximální stabilizace obrazu, budete se muset spokojit „jen“ s Full HD při 30 sn./s. Pro obrazovou kvalitu platí totéž co pro fotky, pouze s tím rozdílem, že video má tendenci přepalovat světlá místa v obraze. Hodit se ovšem může záznam z hlavní i přední kamery současně. Zklamáním je ovšem zvuk, který patří k velkému podprůměru.

Aplikace fotoaparátu svou ergonomií nevyčnívá z řady a nabízí standardní možnosti nastavení kvality a doplňkových funkcí. Nejvíc jsem se zapotil při hledání nastavení pro změnu rozlišení videa. V sekci nastavení nic takového nebylo a ani žádná ikona v záhlaví není. Po dlouhém hledání jsem přišel na to, že tato nabídka se zobrazí po svajpnutí od horního okraje obrazu z kamery.

RECENZE REALME GT MASTER – ZÁVĚR

Realme GT Master je v mnoha ohledech velmi podobný svému výkonnějšímu bratříčkovi, což může i nemusí být výhoda. Určitě se vám zalíbí skvělý AMOLED displej, fantasticky rychlé nabíjení, skvěle odladěný systém i velmi dobrý výkon. Naopak nebudete nijak odvázaní z průměrného fotoaparátu, hlasitý reproduktor pak hraje jak u telefonu za třetinovou cenu. Samostatnou kapitolou je potom vzhled, obzvláště této šedé designové verze. Těžko se najde někdo, kdo nebude mít vůči vzhledu vyhraněný názor, ať už pozitivní nebo negativní.

Modelová blízkost s GT 5G pak má ještě jeden zásadní aspekt a tím je cena. Realme GT Master se bude prodávat za 10 499 Kč, i když nyní na začátku prodeje jej krátkodobě pořídíte se slevou 1 000 Kč. Totožné parametry, ovšem špičkový výkon nabídne Realme GT 5G s cenovkou jen o cca 2 500 Kč vyšší, což není zase tak moc za výraznou porci výkonu navíc, a to může být pro GT Master smrtící. Pokud se vám ovšem GT Master líbí, ale chcete ušetřit, je k dispozici i verze s 6 GB RAM a 128 GB úložištěm, která stojí 8 999 Kč a opět je nyní krátkodobě se stejnou tisícikorunovou slevou. Je tedy na vás, jaké „gétéčko“ je pro vás to pravé.

Za zapůjčení telefonu na recenzi děkujeme oficiálnímu českému zastoupení značky Realme.