Podobně jako loni v tomto období se i letos začíná hovořit o vlajkovém procesoru pro příští rok. Jistě správně tušíte, že jde o Snapdragon 898 s označením SM8450, který se stane nástupcem Snapdragonu 888. Už první zmínky o chystaném Qualcomm procesoru naznačovaly, že půjde o velmi výkonný čipset, což je dáno i tím, že je postaven na 4nm výrobní technologii Samsung. Díky tomu údajně naroste výkon čipsetu až o 20 %. Je také zřejmé, že procesor má architekturu tří clusterů, GPU Adreno 730 a nový modem X65 5G. Očekává se i vylepšení ISP a NPU. A podobně jako loni u Snapdragonu 888 tipaři odhadují, že Snapdragon 898 jako první dostane telefon Xiaomi Mi 12, a to už na konci letošního roku.

Vše výše uvedené je zatím teorie. Pro praxi nebude možná od věci zamířit na stránky Geekbench a podívat se na to, jak dopadlo první testování chystaného procesoru Snapdragon 898. Výsledky testování také zveřejnil na Twitteru známý tipař Abhishek Yadav. Ten navíc odhaduje, že obchodní název nového vlajkového čipsetu možná bude Snapdragon 895. Dodává, že procesor má zřejmě jedno super jádro Cortex-X2 s taktem 2,42 GHz, tři jádra Cortex-A710 Power s frekvencí až 2,17 GHz a čtyři výkonná jádra Cortex-A510 s taktem 1,79 GHz. Obecně se ale očekává, že jádro Cortex-X2 může dosáhnout taktu až 3,09 GHz. Což je ještě víc než u přetaktovaného Snapdragonu 888 Plus s jádrem Cortex-X1.

Výsledky prvních testů

Ale vraťme se k testům Geekbench, kde Snapdragon 898 prošel testy v telefonu Vivo s kódovým označením V2102A. V Single-core testu získal procesor 720 bodů a ve více jádrovém testu pak 1919 bodů. Můžeme tedy říci, že jde o opravdového trhače asfaltu. Tipaři ale odhadují, že výsledky testování výkonu půjdou nahoru, protože zatím jde zřejmě o prototyp procesoru a telefon s nestabilním firmwarem, který je testován před zahájením masové výroby. Je také pravděpodobné, že telefon běžel v úsporném režimu pro baterii, který výkon CPU snižuje, aby nedošlo k přehřátí. Výkon naroste hlavně u více jádrových testů.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.