Na konci července jsme se konečně dočkali vydání nových telefonů řady Huawei P50. Čínskému gigantu v důsledku drtivého amerického embarga definitivně došly „nasyslené“ zásoby procesorů a tak byli nuceni sáhnout jinam. A protože se embargo strategicky týká povětšinou jen 5G produktů, tak mohli sáhnout pro procesorech od Qualcommu. Moderním Snapdragonům 888 ale chyběl integrovaný 5G modem, což je v dnešní době pro většinu telefonů polibek smrti. Fantastické vlajkové modely tak hned do začátků dostaly pořádnou ránu do vazu.

Problémy s procesory pro Huawei ale samozřejmě nekončí a už mohou pomalu začít přemýšlet, čím vybaví příští generace produktů. Podle skvěle informovaného čínského „leakstera“ Digital Chat Station ale čerstvě získali přístup k dalším čipsetům od Qualcommu. Mělo by jednat nejen o midrange Snapdragon 778G, ale hlavně i o chystaný high-end model Snapdragon 898. V obou případech ale samozřejmě opět ve speciálně upravených verzích bez integrovaných 5G modemů. Snapdragon 778G by se teoreticky měl stát motorem řady Huawei Nova 9 a Snapdragomn 898 pak asi bude rezervován pro řadu Huawei Mate 50. Ale jde samozřejmě jen o hrubé odhady a spekulace.

Jedná se vůbec o první zdroj informací hovořící o přístupu Huawei k novinkám od Qualcommu, ale Digital Chat Station se mýlí jen velmi zřídka. Firma podle všeho pracuje i na finalizaci dohody s Mediatekem. Ale i v tomto případě budou mít možnost koupě jen 4G produktů. Pro fanoušky Huawei je tak jistě dobrou zprávou, že se firma dostane k modernějším Snapdragonům a dalším, ale zdaleka to neřeší přetrvávající zásadní problémy. A jejich vyřešení je stále v nedohlednu.