Pandemie koronaviru měla v loňském roce velký dopad na produkci chytrých telefonů a jejich prodeje na všech světových trzích. Letošní rok, byť se původně očekávalo, že je krize vyřešena a trhy se odrazí ode dna, nedopadl úplně podle původních odhadů. A to o přesto, že potenciální kupci opět začali utrácet peníze a kupovat novinková zařízení. Situaci totiž začal výrazně ovlivňovat nedostatek čipů. Stojíme na konci třetího kvartálu letošního roku a analytici společnosti Trend Force začínají vyhodnocovat trh s chytrými telefony v prvních dvou kvartálech 2021. Hlásí, že produkce telefonů v tomto období opět poklesla.

Podle zprávy Trend Force pokles produkce telefonů stále ovlivňuje jak koronavir, tak především globální nedostatek čipů. Produkce klesla ve srovnáním s prvním čtvrtletím letošního roku o 11 % a dosáhla jen na 307 milionů kusů chytrých telefonů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy byla krize ještě větší, narostla o 10 %.

Samsung

Největším výrobcem mobilních zařízení stále zůstává společnost Samsung. Ale i jich se pokles dotknul. Víme například, že velmi špatně s prodeji je na tom řada Galaxy S21. V rámci výroby v období od dubna/apríla do června/júla vydali celkem 58,5 milionu kusů telefonů. To je ale o 23 % méně než kolik jich vyrobili v prvním kvartálu 2021. Pokles produkce způsobila další vlna koronaviru ve Vietnamu a Indii. Proto zde muselo dojít k výrazným omezením, či úplnému zastavení výroby v tamních továrnách.

Oppo a Xiaomi

Oppo a Xiaomi mají na svém kontě v rámci produkce v Q2 2021 shodně 49,5 milionu kusů telefonů s přihlédnutím k telefonům vydaným jejich sub-značkami. V součtu jsou tedy zahrnuty telefony Redmi, Poco a Black Shark u Xiaomi a u Oppo to jsou telefony Realme a OnePlus. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 se produkce Oppo zvedla o 80 % a produkce Xiaomi narostla o 70 %. Ovšem ve srovnání s Q1 2021 produkce mírně poklesla u obou společností. Analytici vyhodnotili, že důvodem nárůstu ve srovnání s loňskem je navýšení zájmu bývalých uživatelů telefonů Huawei.

Apple

V závěru se podíváme i na společnost Apple. Jich se totiž pokles produkce telefonů ve druhém čtvrtletí také dotknul. Analytici odhadují, že je to dáno jakýmsi „hluchým obdobím“ mezi vydáním telefonů řady iPhone 12 a chystaným vydáním řady iPhone 13. V Q2 2021 Apple vyrobil celkem 42 miliony iPhonů, což je o 22 % méně než v prvním čtvrtletí.