Renesance taiwanského Mediateku pokračuje a kdo by to byl jen před pár lety čekal… Tehdy se totiž firma potácela ve velkých problémech, jejich čipy ztrácely konkurenceschopnost a důvěra uživatelů byla skoro na nule. Dnes je všechno jinak a Mediatek se vyhřívá na samotné špici odbytu výrobců procesorů. Údaje pochází z průzkumu agentury Counterpoint a jsou za Q2 2021, tedy za druhé čtvrtletí letošního roku. A 38 % podílu je na trhu je pro firmu rozhodně skvělým výsledkem, který si mohou nechat někde zarámovat.

Na pokračování úspěšného tažení a ubránění prvního místa mají určitě podíl zejména jejich levné 5G čipsety. Na Dimensity 700 a 800 totiž Qualcomm v podstatě nemá adekvátní odpověď a tyto kousky tak jednoznačně dominují. Stejně tak Helio P35 a Helio G80 měly velmi dobrá prodejní čísla v segmentu 4G LTE čipsetů. Veškerá čísla a průzkumy tak naznačují, že Mediatek prostě boduje hlavně v nižší a střední třídě. Tak tomu bylo i v minulosti, ale pomalu se začínají dostávat i do těch „lepších“ sfér a telefonů. A takové Dimensity 1200 nebo 1100 jsou momentálně horkým zbožím i ve vyšší střední třídě.

Hlavním konkurentem samozřejmě zůstal Qualcomm, který je se 32 % tržního podílu s obřím náskokem na druhém místě. Jejich produkty dominují high-endu a i ve střední třídě si vedou více než dobře. Třetí je pak Apple s 15 %, protože iPhone 12 se jako vždy prodávaly velmi dobře. Čtvrté a páté místo si pak uzmuli Samsung a Unisoc se 7 %, respektive 5 % tržním zastoupením. Druhý jmenovaný těžil ze spolupráce s Realme a Honor na levných 4G LTE telefonech. Nu a Huawei už je opravdu s vlastními čipsety v propadlišti dějin.