Anycubic je už od roku 2015 zavedenou značkou výrobce 3D tiskáren, který je znám svojí kvalitou a rozumnými cenami. Jejich posledním počinem je pak model Anycubic Photon Ultra, který právě teď startuje svoji crowdfundingovou pouť na Kickstarteru. Jedná se o světovou premiéru, protože tato 3D tiskárna je exkluzivním debutem moderní DLP technologie od Texas Instruments. A tato nová technologie by měla přinést hned celou řadu výhod pro uživatele. Jako třeba nižší nároky na obsluhu, možnost 3D tisku v extrémních rozlišeních a také výrazně nižší spotřeba. Prostě a jednoduše, samá pozitiva a životní jistoty.

Hlavní výhody Anycubic Photon Ultra

Extrémně přesný 3D tisk

Ačkoliv je papírově rozlišení DLP 3D tiskárny Anycubic Photon Ultra jen 720p, tak kvalitou výrobků překonává i 2K/4K monochromatické LCD 3D tiskárny. DLP totiž využívají zcela jinou technologie projekce světla, která využívá mikro-zrcátko. Díky němu se světelný tok na rozdíl od LCD nesbíhá a výsledkem tak je mnohem ostřejší kontrast černé a bílé. Oproti LCD tiskárnám tak jde jednoznačně o lepší technologii, která zajistí detailnější textury a ostřejší hrany u vytištěných modelů.

Delší výdrž

LCD obrazovky jsou spotřebním zbožím, které musí být u 3D tiskáren ideálně měněny každých 3-5 měsíců. Anycubic Photon Ultra v sobě nic takového nemá a vnitřní DLP projektor by měl zvládnout až 20.000 hodin provozu. Takže průměrný uživatel ušetří v období průměrné životnosti 3D tiskárny až 600 dolarů za náhradní LCD díly. Což vzhledem ke startovací ceně Anycubic Photon Ultra na Kickstarteru (399 dolarů) znamená, že stojí méně než i jen náhradní díly konkurence.

Úspora energie

Absence náročných LCD obrazovek také znamená pořádný krok vpřed v úspoře energie. A Anycubic Photon Ultra se tak bez uzardění dá označit jako šetrná k životnímu prostředí. Využití světla je totiž zhruba na 40 %, což je v porovnání se 2.5 – 3 % LCD modelů opravdu pořádný rozdíl. Oficiálně je tato 3D tiskárna ohodnocena na 12W spotřeby, přičemž průměr se pohybuje kolem 8.5W. Na vytištění 100 mm vysokého modelu tak budete potřebovat zhruba 0.017 – 0.034 kWh.

Super tichý provoz

Nízká spotřeba znamená automatický i nižší množství vyzářeného tepla. Anycubic Photon Ultra tak nepotřebuje ke chlazení žádné větráčky, takže je opravdu extrémně tichá. Její provoz je tak na úrovni lidského šepotu.

Hladké hrany

Díky 16x anti-aliasingu (neboli vyhlazování hran) jsou okraje vytištěných produktů opravdu parádně vyhlazené. To znamená i nižší nároky na vrstvení a dobu tisku.

Rychlý tisk se vším všudy

Tahle tiskárna navíc rozhodně není žádný šnek. Zvládá nanést jednu vrstvu zhruba 1.5 s, což je zhruba srovnatelné s LCD modely jako Photon Mono X, který umí vrstvu za 1.5-2 s. A v porovnání se SLA 3D tiskárnami je až 5x rychlejší.

Široké možnosti výběru pryskyřice

Anycubic Photon Ultra má navíc nastavitelnou škálu síly UV záření. Takže se tiskárna hodí k použití se širokou škálou pryskyřic. A přináší tak netušené kreativní možnosti a svobodu.

Lepší přilnavost

Tisková deska byla navíc vylepšena i laserovým rytím, takže nabídne mnohem lepší přilnavost a vyváženost. 3D modely při tisku tak mají lepší stabilitu a s tím i vyšší úspěšnost kvalitního produktu.

Jednoduché ovládání

Vše důležité lze navíc nastavit přímo na velké barevném dotykovém displeji 3D tiskárny. Nepotřebujete tak ani počítač, protože vše zvládnete nastavit a ideálně optimalizovat hned na displeji tiskárny.

Cena a detaily crowdfundingové kampaně

Anycubic Photon Ultra si pro svůj celosvětový debut vybrala jako platformu osvědčený Kickstarter. Tam bude pro prvních 100 zájemců k dostání jen za 399 dolarů a pro ty pomalejší pak za 499 dolarů. I tak jde o pořádnou slevu, protože po skončení kampaně půjde na Amazon hezky za 599 dolarů.

Kampaň na Kickstartuje oficiálně začne 15. září a jako obvykle tak půjde o exkluzivitu pro podporovatele. Ti tak budou prvními, kteří dostanou tento kousek do vlastních rukou. Kampaň potrvá zhruba měsíc a během ní se podporovatelé dočkají ještě celé řady výhod, slev a speciálních promo akcí. Takže se určitě vyplatí se do ní v případě zájmu zapojit.