Nejnovější high-end ohebný telefon od Samsungu nedávno při představení ohromil nejen parádními výkony, ale samozřejmě i extrémně vysoko nastavenou cenou. Galaxy Z Fold 3 je tak vyhrazen jen pro opravdové nadšence, co nemají hluboko do kapsy. A podle aktuálních zjištění šikulů z XDA Developers má telefon i další poměrně zásadní limitaci, tedy pokud patříte k pokročilejším uživatelům. Podle jejich zjištění totiž odemčení bootloaderu telefonu a získání root přístupu znamená kompletní ztrátu přístupu k využívání fotoaparátů. Což samozřejmě není zrovna pozitivní krok směrem ke komunitě a všem nadšencům.

Telefony od Samsungu využívají bezpečnostní systém Knox, který při odemčení bootloaderu automaticky ruší záruku telefonu. K tomu navíc ještě vypíná možnost využívání platební služby Samsung Pay. To se ještě dá asi přežít, ale kompletní ztráta přístupu k fotoaparátům je přece jen na zcela jiné úrovni. Podle expertů z XDA Developers se v průběhu procesu odemčení bootloaderu objeví varování právě o ztrátě funkčnosti fotoaparátů. Po restartu pak nelze využít standardní aplikaci na fotoaparát a i aplikace třetích stran se automaticky vypínají, nebo způsobují pády systému telefonu. Takže se můžete mimo jiné rozloučit i s odemykání pomocí technologie rozpoznání tváře. Která samozřejmě využívá selfie kamerku.

Znovuzamčení bootloaderu by mělo vrátit kamerám funkčnost, což ukazuje čistě na softwarovou úroveň ochrany. XDA Developers tak spekulují o tom, že by výhledově teoreticky mělo vše jít ošetřit, ale zatím se nikomu tuto ochranu překonat nepodařilo. Každopádně se u telefonu za několik desítek tisíc nejedná zrovna o příjemný problém. Apropo, když už jsme u ceny telefonu, tak se na internet dostaly i ceny za případnou výměnu ohebného displej Galaxy Z Fold 3. Ten přijde na solidních 480 dolarů, tedy zhruba cenu moderního midrange telefonu. Takže nedoporučujeme s displejem moc riskovat…