Před týdnem jsme se konečně dočkali velkolepého návratu tabletů od Xiaomi na scénu a nové modely Mi Pad 5 a Mi Pad 5 Pro vypadají opravdu skvěle. Několik let pauzy s produkcí tabletů firmě očividně prospělo, protože se u novinek jedná jednoznačně o produkty, na kterých si opravdu dali záležet. Což se v minulosti často říct až tak nedalo. Novinky jsou navíc k dostání za poměrně zajímavé ceny, zejména při srovnání s adekvátní nabídkou konkurence. A první čínské prodeje to jen potvrdily, protože se po první várce tabletů jen zaprášilo.

Xiaomi poslali první várku Mi Pad 5 na čínský trh před pár dny 16. srpna a k dispozici jich bylo něco přes 200.000 kusů. Hlad čínských zákazníků se ale projevil naplno a veškeré se vyprodaly za pouhých pět minut. Druhá možnost pak odstartovala dnes a podle všeho už tablety opět nejsou. To samozřejmě zavdalo příležitost ke stížnostem čínských fandů, kteří asi přece jen očekávali lepší dostupnost. Množí se také i zprávy o údajné špatné dostupnosti základních doplňků, jako je dotykové pero a klávesnicový dok. Těch je prý totiž podle čínských zdrojů ještě méně, než samotných tabletů.

K situaci se tak oficiálně vyjádřil i PR zástupce Xiaomi, Wang Hua. A ujistit nedočkavé čínské fanoušky, že skladové zásoby tabletů by měly být dostatečné a v následujících dnech a týdnech bude stále jednodušší se k tabletu dostat. Stejně tak doplňky by podle něj měly být naskladněny v poměru 1:1 a žádné problémy by tak neměly nastat. Velká čínská poptávka tak lehce vrhá stín na údajné plány na globální start prodejů Mi Pad 5 už příští měsíc. Přece jen domácí trh má vždy přednost a jeho nasycení je pro Xiaomi asi primární. Takže pokud si brousíte zuby na nový tablet už v září, tak bych radil spíše opatrnější očekávání. Samozřejmě bych se rád mýlil.