Minulý týden se Xiaomi povedlo omylem zveřejnit veškeré detaily chystaného levného Redmi 10 a dotyčný nešťastník si to určitě u šéfů pořádně vypil. Fanoušci ale samozřejmě byli rádi, protože konkrétní informace nikdy neuškodí a navíc bylo jasné, že je telefon opravdu za rohem. Očekávané se dnes stalo skutkem a týden po „neoficiálním“ představení tak došlo i na to oficiální. Sice v daleké Malajsii, ale obecně se očekává, že by globální dostupnost měla dorazit v podstatě obratem. A je o co stát, protože Xiaomi podnikli některá poměrně razantní vylepšení.

Základní řada Redmi byla vždy trochu ve stínu úspěšnějších a populárnějších modelů Note, takže jí zbýval jen titul a výhoda těch nejlevnějších telefonů značky. Doba ale pokročila a levný dnes u telefonů zdaleka neznamená špatně vybavený. A nové Redmi 10 je toho důkazem, protože se v podstatě neztratí ani ve střední třídě. Sice nám od minula trochu narostla cena, ale vzhledem k masivním pokrokům ve výbavě to telefonu rádi odpustíme.

Pokrok v mnoha ohledech

Pro začátek tak můžeme zmínit displej s vyšší obnovovací frekvencí, který má u nejnižší řady premiéru. Jedná se sice opět o 6.5-palcový FullHD+ displej jako u Redmi 9, ale tentokrát s podporou 90 Hz. A dokonce telefon umí i škálovat dynamicky mezi 60 a 45 Hz v závislosti na využití. Procesorem je pak Helio G88, tedy vylepšená verze staršího Helio G85. Stále tedy jde o značně vousatý 12 nm čipset,. ale svoji práci zastane. K dispozici bude mít i 4 GB / 6 GB RAM a 64 GB / 128 GB vnitřní. Zatím se liší informace o dostupnosti microSD slotu, takže se definitivní verzí ještě počkáme.

Další hlavní změna pak nastala u fotoaparátu a je také zásadní. Redmi 9 nám totiž sice nabídlo čtyři senzory hlavního fotoaparátu, ale tím hlavním byl jen poměrně chudý 13 Mpx kousek. To se ale u novinky nekoná, protože naservíruje hned 50 Mpx hlavní. Ten pak doplní 8 Mpx ultra-wide, 2 Mpx makro a 2 Mpx senzor hloubky pole. A samozřejmě i 8 Mpx selfie kamerka. To je na nejnižší třídu poměrně solidní sestava, že ?

Dostane se i na stereo reproduktory nebo 3.5 mm audio jack. Vzhledem ke staršímu čipu sice dostaneme jen podporu Wi-Fi 5m, ale to nás asi zase tolik mrzet nemusí. Kromě toho taky dostaneme 5000 mAh kapacitu baterie s podporou 18W nabíjení. V balení bude dokonce rovnou hned 22.5W nabíječka přímo od Xiaomi.

Cena vyšší, ale pochopitelná

Telefon by měl být k dostání v šedé, bílé nebo modré variantě a do prodeje v Malajsii zamíří už zítra 20. srpna. Cena základního 4GB+64GB by měla být zhruba 180 dolarů, 4GB+128GB za 200 dolarů a 6GB+128GB pak za asi 220 dolarů. To je více než u minulé generace, ale dá se vzhledem k navýšení vybavení pochopit. Slušná evoluce v rámci mezí.