Xiaomi se často stávají podobné věci. Uvede na trh produkt, který okamžitě zaujme, aby v následující chvíli dostalo status „není skladem“. Před několika lety si mnoho novinářů a uživatelů myslelo, že se Xiaomi takto chová, aby ukázalo, jak jsou jeho produkty žádané, a vytvořilo větší poptávku. Možná tomu tak skutečně je. Ale existuje i druhá varianta – jejich produkty jsou opravdu žádané a poptávka vždy převyšuje nabídku. Tipujeme, že v případě Xiaomi MIX 4 jde o tu druhou variantu.

Včera se Lu Weibing, prezident Xiaomi Group China a generální ředitel značky Redmi, vyjádřil na Wiebo, že kvůli nedostatku chipsetů Snapdragon 888 Plus a keramického těla je nabídka kusů MIXu 4 slabá.

První várka předprodeje byla zcela vyprodána. A už víme, že objemově malá šarže půjde do prodeje 16. srpna. V tuto chvíli je to však vše, co Xiaomi může nabídnout.

Obecně řečeno, očekávali jsme, že se tak stane. Máme na mysli to, že Xiaomi MIX 4 kombinuje nejnovější technologie a inovace. Je tedy logické, že společnost nestihne vyrobit tolik kusů, kolik by bylo potřeba.

PODÍVEJME SE, PROČ SE TAK STALO V PŘÍPADĚ XIAOMI MIX 4

Telefon je vybaven technologií fotoaparátu pod displejem, která se nazývá CUP (Camera Under Panel). Tím se jeho výroba liší od výroby běžných smartphonů. Fotoaparát pod displejem však není největším problémem.

Xiaomi Mix 4

KERAMICKÉ TĚLO

Společnost použila na zadní panel starou dobrou keramiku. Jak víme, Xiaomi MIX 4 používá unibody konstrukci. Jednoduše řečeno, celý zadní panel je vyroben z jednoho kusu keramiky. Nejenže je její výroba problematická, ale také kus lehké keramiky stojí 5-6x více než kus skla. Když vyšel model první generace, Xiaomi dokázalo vyrobit pouze 10 000 kusů měsíčně.

Není se čemu divit. Celý proces zahrnuje lisování speciálního typu keramického prášku do formy silou 240 tun, přičemž se 7 dní peče při teplotě až 1 400 stupňů Celsia. Navíc se vytvarované kusy nakonec smrští asi o 20 %. Takže i ta nejmenší prasklina, která se během procesu vytvoří, způsobí, že celý kus keramiky nebude použitelný.

Poté se kusy vloží do CNC stroje, kde se vyříznou rohy. To je nejdražší výrobní proces, protože vrtáky se musí po zpracování každého kusu keramiky vyměnit kvůli extrémní tvrdosti materiálu. Nakonec se keramické kousky leští diamantovým prachem po dobu 10 hodin. Což je tedy síla.

Možná tedy společnost Xiaomi zlepšila výrobní proces, ale výroba keramických těl pro Xiaomi MIX 4 stále vyžaduje spoustu času, úsilí a peněz.

NEDOSTATEK ČIPŮ

No a jako poslední věc, Xiaomi MIX 4 používá chipset Snapdragon 888 Plus. Nejenže se jedná o nejnovější vlajkový čip společnosti Qualcomm a dosud se na trhu neobjevil, ale také víme, že je celosvětově problém s nedostatkem čipů.