Hodnocení recenzenta

Na úspěch loňských sluchátek Freebuds Pro chce Huawei navázat podařenými Freebuds 4, které vás osloví zejména kvalitní reprodukcí s ANC a pohodlným nošením.

8
x/10

Na jaře tohoto roku uvedla společnost Huawei špuntová sluchátka FreeBuds 4i, která mířila na méně náročné posluchače, což bylo patrné na levnějším provedení i absenci některých pokročilých funkcí. Nechyběl však slušný zvuk ani technologie ANC. Nyní ovšem přichází „plnotučný“ model, z jehož názvu vypadlo „i“, a který se bude zvukem i funkcemi blížit loňským FreeBuds Pro s mnoha velmi kladnými oceněními. Zda se naplní očekávání, která se vyrojila po představení těchto sluchátek, se dočtete v následujících řádcích recenze Huawei FreeBuds 4.

RECENZE HUAWEI FREEBUDS 4 – BALENÍ

Pokud se vám dostaly do rukou předchozí modely sluchátek od Huawei, zejména pak letošní FreeBuds 4i, nebudete obsahem balení nikterak překvapení. V papírové krabičce najdete pouzdro se sluchátky, příjemně dlouhý nabíjecí USB-C kabel a nezbytnou dokumentaci včetně návodu, jak si stáhnout doplňkovou aplikaci AI Life a jak sluchátka spárovat s telefonem. Do redakce nám dorazila předprodejní verze, neočekávám ale, že se finální balení bude nějak výrazně lišit.

RECENZE HUAWEI FREEBUDS 4 – KONSTRUKCE A KVALITA ZPRACOVÁNÍ

Po otevření krabičky vás příjemně překvapí velikost pouzdra kruhového tvaru s průměrem 58 mm a tloušťkou 21 mm. Na spodní straně je USB-C konektor pro nabíjení, na pravém boku pak velmi nenápadné tlačítko pro spárování se zdrojem zvuku. Indikační RGB LED samozřejmě neschází, podle barvy můžete alespoň orientačně zjistit stav kapacity baterie v pouzdře a po vložení sluchátek i kapacitu baterií sluchátek. Po jeho odklopení na vás vykouknou samotná sluchátka, u kterých si hned všimnete, že se jedná o peckovou konstrukci se zavěšením do ucha. Proto také v balení nenajdete výměnné silikonové špunty. Tato konstrukce neucpává zvukovod a jsou tedy při nošení pohodlnější. Na druhou stranu může do uší vnikat více ruchů z okolí. Jak si s tím poradí ANC, se dočtete dále.

Bez povšimnutí nebude 40 mm dlouhá tyčinka trčící od špuntu dolů. V ní je umístěna baterie s kapacitou 30 mAh, snímač dotyků pro ovládání i mikrofony nezbytné pro fungování ANC. Tělo nabízí zvýšenou odolnost proti vniknutí prachu a vody dle IPX4. Ke zpracování sluchátek nemohu mít sebemenší výtku. Nedočkáte se žádných ostrých hran, které by tlačily či jinak znepříjemňovaly nošení. Magnety, které drží sluchátka v pouzdru jsou poměrně silné, mastnější rukou se budou sluchátka hůře vyndávat.

RECENZE HUAWEI FREEBUDS 4 – HARDWARE A ZVUK

Uvnitř sluchátek sídlí nový, 14,3 mm velký, dynamický měnič schopný přehrát zvuk až o frekvenci 40 kHz. Pro přenos zvuku slouží kodeky SBC a AAC. Pokud jsem v telefonu vynutil použití SBC kodeku, došlo k mírnému zhoršení kvality reprodukce, ale ne natolik, aby si toho běžný posluchač všimnul. Za to si sluchátka určitě zaslouží pochvalu. Bluetooth 5.2 zajistí naprosto bezproblémový přenos bez jakéhokoliv rušení.

Papírově tedy jde o velmi slušnou výbavu, která slibuje velmi kvalitní zvuk. A ten se ihned po spuštění dostavuje. Celkový hudební projev je příjemně vyrovnaný, kdy všechna zvuková pásma mají svůj prostor. Při detailním poslechu si ovšem všimnete ne úplně zřetelných středů, které se mírně slévají s basy. Pokud od hudby očekáváte především úderné a silné basy, pak vás tato sluchátka neosloví. Hlubokých tónů je tak akorát a při zapnutí jejich zvýraznění se jich dočkáte jen trošičku víc. Výšky jsou pak krásně čisté a neagresivní. Sluchátka bez problémů přehrají jakýkoliv žánr, samozřejmě velké koncertní těleso už bude částečně nad jejich síly.

ANC funguje dle očekávání velmi dobře. Nejsnáze lze odfiltrovat konstantní zvuk např. při jízdě ve vlaku či hučení klimatizace. Slušně si sluchátka poradila i s hovory kolegů v kanceláři či s hrající televizí. Ruch ulice už ale byl nad jejich síly, k určitému útlumu sice dojde, ale nečekejte zázraky. Úroveň ANC lze nastavit ve dvou úrovních pro tiché a rušné prostředí. Transparency mód však výrobce neimplementoval. Vzhledem ke konstrukci sluchátek by neměl příliš smysl. Pokud nebudete mít hudbu puštěnou a aktivujete ANC, uslyšíte jen mírné šumění. Bohužel po každém vytažení sluchátek z pouzdra musíte ANC aktivovat, ve výchozím stavu je vždy vypnuto.

RECENZE HUAWEI FREEBUDS 4 – ZKUŠENOSTI S POUŽÍVÁNÍM

Hned při vybalení sluchátek z krabičky a nahlédnutí do úvodního průvodce se dočtete, že si máte do telefonu stáhnout aplikaci AI Life, přes kterou proběhne bleskové spárování a veškerá nastavení. Aplikace je lokalizovaná do češtiny a má snadno pochopitelné ovládání. Její součástí je i průvodce, který dokáže optimalizovat zvuk právě pro vaše uši. V aplikaci zároveň vidíte, s jakými zařízeními máte sluchátka spárovaná.

Současně to mohou být dvě zařízení. Já jsem zkoušel mít současně připojený telefon a postupně dva notebooky. Oba měly nainstalovanou stejnou verzi Windows 10 a přesto se u jednoho z nich objevil problém s nastavením Bluetooth. Po spárování bylo nutné v nastavení zrušit volbu „Handsfree telefonie“, jinak docházelo k razantnímu snížení kvality přehrávaného zvuku.

Jak už jsem zmínil výše, ANC si moc dobře nevedlo při poslechu hudby na rušné ulici. K tomu se ovšem přidal i další výraznější neduh. Stačil i slabší vítr, aby jeho proudění kolem uší rušilo puštěnou hudbu. Dávám to za vinu právě vystrčeným tyčinkám, mezi nimiž a tváří zůstává malá mezera, kterou proudí vzduch. Příliš nadšení nevyvolala ani práce mikrofonů při hovorech během chůze na ulici, kdy si protistrana stěžovala, že je špatně rozumět. V klidné místnosti bylo vše v naprostém pořádku.

Pochválit naopak musím dotykové ovládání, které se vám dostane pod kůži, resp. do prstů velmi rychle. K tomuto účelu slouží právě vystrčené tyčinky. Mírným poklepáním se pozastaví/spustí hudba, přidržením se aktivuje/deaktivuje ANC, což oznámí i příjemný ženský hlas. Tažením prstu vzhůru zesilujete hlasitost, opačným směrem pak hlasitost snížíte. Sluchátka mají i senzor nošení, takže když jedno z nich vytáhnete z ucha, přehrávání se pozastaví. Jakmile jsou sluchátka zpět, hudba opět začne hrát.

Jinak než kladně nelze hodnotit spárování obou sluchátek samostatně, nedochází tak k žádnému zpoždění při reprodukci. To jsem také nezaznamenal při sledování videí. Pokud nějaké zpoždění je, není postřehnutelné.

RECENZE HUAWEI FREEBUDS 4 – BATERIE A VÝDRŽ

V oficiálních materiálech se dočtete, že výdrž na jedno nabití má dosáhnout až čtyř hodin, s aktivním ANC až 2,5 hodiny. Realita od papírových předpokladů se příliš neliší. Mnou naměřená výdrž se pohybovala lehce přes 2 hodiny se zapnutým ANC. Hodnota to rozhodně není nijak rekordně dlouhá, ale ani neurazí. Kapacita 410 mAh v pouzdře stačí na čtyři až pět nabíjecích cyklů. Do plné kapacity se jak sluchátka, tak i samotné pouzdro nabijí za cca 1 hodinu, což jsou příjemně krátké časy. Chybět by vám snad mohlo jen bezdrátové nabíjení, které by pohodlí s doplňováním energie výrazně povýšilo. Detailní pohled na stav všech tří baterií podává již zmíněná aplikace AI Life.

RECENZE HUAWEI FREEBUDS 4 – ZÁVĚR

Freebuds 4 vhodně doplňují nabídku sluchátek s ANC a svými funkcemi spadají mezi Freebuds 4i a Freebuds Pro, byť současně stojí trochu mimo díky své konstrukci typu pecky. Tento typ sluchátek má nezpochybnitelné plus v podobě velmi pohodlného nošení i na dlouhou dobu, ale také své zápory v horším pasivním odhlučnění okolí a nevhodnosti pro použití při sportu. Při cestování či v hlučnější kanceláři však budou velmi dobrým společníkem.

Svým zvukovým projevem sluchátka uspokojí i náročnější posluchače, ti běžní pak budou přímo nadšeni. Chválu si sluchátka zaslouží také za pohodlné nošení, dotykové ovládání a přehlednou aplikaci. Naopak kritika padne na rušení při venkovním nošení i při mírně větrném počasí, problematické přepínání mezi poslechem z počítače a telefonem a vypnutém ANC při zahájení poslechu. Toto by mohl výrobce doplnit do mobilní aplikace, jako uživatelskou volbu.

Celkově ale jde o velmi podařená sluchátka, která mohu bez okolků doporučit ke koupi. Jejich prodejní cena, po započtení slevy aktuální promo akce, činí 3 499 Kč. Od poloviny srpna pak má cena vzrůst na 4 199 Kč. Máte-li o tento typ sluchátek zájem, určitě neváhejte a akci využijte.

Za poskytnutí sluchátek k recenzi děkujeme oficiálnímu českému zastoupení společnosti Huawei.