Hodnocení recenzenta

Jelikož se jedná o identické dvojče k modelu Realme 8 5G, nemohu hodnotit jinak, než úplně stejně. Realme Narzo 30 5G má fajn IPS displej s 90 Hz, dobrou výdrž baterie, odladěný systém Realme UI 2.0. NFC, 3,5 mm jack a podpora 5G sítí jsou třešničkou na dortu. Pokárat ale musím telefon za nahrávání videa a makro a DOF kamerku, které jsou stěží použitelné.

8
x/10

Realme je poměrně mladá značka, která se snaží o kompletní zastoupení ve většině cenových relací. Realme Narzo 30 5G je jedním ze zástupců nižší střední třídy, tolik žádané uživateli a přidává navrch podporu 5G sítí. A jak si stojí Realme Narzo 30 5G i proti konkurentům a potažmo i proti telefonům z vlastního portfolia? Všechny hlavní informace se dozvíte z dnešní recenze Realme Narzo 30 5G!

Ještě před samotným začátkem recenze posíláme vřelý dík zastoupení Realme, bez kterého by recenze Realme Narzo 30 5G nemohla proběhnout.

Poznámka na začátek

Dovolil bych si ještě malou vsuvku, než se pustíme do popisu telefonu samotného. Některým z vás, co Realme sledujete, možná neunikla jistá spojitost s nedávno recenzovaným Realme 8 5G a dnes recenzovaným Realme Narzo 30 5G. A ani bych se vám nedivil, protože se jedná o stejné telefony. Jsou totožné, co se týče výbavy, materiálů, použitého HW i SW. Tento krok ze strany Realme příliš nechápu, leda by měla novější řada Narzo nahradit telefony Realme jako takové, tedy alespoň v těch nižších řadách. Oba dva modely se totiž prodávají současně i na českém trhu.
Ale abych jen neopakoval, co už bylo napsáno, vzal jsem Realme Narzo 30 5G na recenzi. Zaslouží si otestování stejně, jako jakýkoliv jiný telefon.

Balení – dobrý základ

Na rozdíl od běžných telefonů Realme má řada Narzo distingovanou světle modrou barvu, která vévodí celému balení. Alespoň tedy zvenku. Krabička je pevná a nemusíte se bát, že by se telefonu nebo příslušenství něco stalo. Uvnitř krabičky najdeme běžnou výbavu – USB-C kabel, 18W nabíječku, průhledný gumový obal a návod.

Recenze Realme Narzo 30 5G

Balení je skromné, ale dostatečné

Design a zpracování – skoro starý známý

Designově se přece jen o něco liší od svého stájového kolegy Realme 8 5G, a to příjemnou změnou na zádech. Vzor šipky, který je na levé třetině přes celou výšku telefonu, je jako poznávací znamení dostatečný a přidává to telefonu přece jen o trochu víc originality, než jednobarevná záda.

Recenze Realme Narzo 30 5G

Záda telefonu jsou poměrně distingovaná

Na zádech telefonu je také seskupení fotoaparátů, na které přijde řada až v samostatné kapitole a přisvětlovací dioda. Přední stranu pak okupuje 6,5″ LCD IPS displej a podlouhlé sluchátko. Na notifikační diodu se bohužel nedostalo.

Levá hrana telefonu má na starosti kolébku hlasitosti a slot na dvě Nano SIM a jednu Micro SDXC kartu. Na pravé straně je zapínací tlačítko, které slouží zároveň jako čtečka otisků. Její umístění je dobé, jak výška tak prolis jsou na pohmat i poslepu dostatečné. Opět tu je ale situace tlačítek proti sobě, takže se mi stávalo, že jsem si nechtíc dělal screenshoty. Obě tlačítka mají ale jistý stisk a nijak se neviklají ani nekývou. A na horní hraně bohužel nic není. Bohužel proto, protože se opět opakuje situace s jedním mikrofonem pro všechno. Ten je na spodní hraně, vedle USB-C konektoru, 3,5 mm sluchátkového jacku a hlasitého reproduktoru.

Recenze Realme Narzo 30 5G

Spodní hrana má napilno

Rámeček telefonu je sice plastový, ale imitace kovu mu jde až překvapivě dobře. A ne všem musí kovový rámeček vyhovovat, byť podle průzkumů má většina uživatelů svůj telefon v nějakém pouzdru, takže na tom moc nesejde. Zbytek telefonu je poměrně dobře zpracovaný, nikde nejsou vidět otřepy nebo nějaké jiné nedokonalosti, skla jsou dobře usazená a slícovaná, tlačítka také, různé otvory v rámečku také. Za svou cenu rozhodně neudělá ostudu.

Recenze Realme Narzo 30 5G

„Camera-bump“ je poměrně nízký

Co se týče čtečky otisků, ta fungovala většinu doby celkem dobře, byť člověk musel trochu vychytat pozici, přece jen jsem zvyklý už několik let na čtečku na přední straně telefonu, ať už na klasickou nebo pod displejem. Ale to není nic, na co by se nedalo za pár dnů používání zvyknout.

Realme Narzo 30 5G by měl být dostupný ve dvou barevných provedeních, a to v této stříbrné a pak tmavě modré.
Rozměry telefonu jsou 162,5 x 74,8 x 8,5 mm a váha 185 gramů.

Displej – očko v rohu

Realme Narzo 30 5G má poměrně povedený IPS displej s rozměrem 6,5″ a rozlišením 1080 x 2400 pixelů. Jeho hlavním lákadlem je ale obnovovací frekvence 90 Hz, která přece je přece jen příjemnější na používání, než klasických 60 Hz, byť změna není tak markantní.
Maximální svítivost displeje by měla být 480 nitů, což se nemusí zdát jako příliš velká hodnota, ale také nemáme v rukou vlajkovou loď, ale nižší střední třídu.

Recenze Realme Narzo 30 5G

IPS displej je kvalitní

Rozsah jasu mi vyhovoval jak pro noční brouzdání světem internetů, tak byl dostatečný i pro slunné léto. Čitelnost na přímém slunci sice nebyla nejlepší, ale tytam jsou ty časy, kdy musel člověk zírat do téměř úplně černého displeje a neviděl ani příslovečné ň. Realme má naštěstí v rukávu, no ne úplně eso, ale alespoň královna by to mohla být a tím je samozřejmě vyšší jas v automatickém režimu, který se dokáže dostat až na hodnotu 600 nitů, což by mělo zabezpečit čitelnost i při opravdu silném červencovém sluníčku.

V levém rohu číhá malý průstřel kamerky s rozlišením 16 MPx, světelností f/2.1 a fixním zaostřováním.

Digitizér fungoval přesně podle očekávání a neměl jsem problémy telefon běžně používat – hrát, psát, různě posouvat stránky a tak dále. Dotyková vrstva reagovala vždy rychle a přesně. Digitizér má obnovovací frekvenci 180 Hz.

Recenze Realme Narzo 30 5G

Kolem displeje jsou příjemné malé rámečky

Co se týče využití 90 Hz obnovovací frekvence displeje, ta je primárně určená pouze pro operační systém a jeho nabídky a aplikace. Pro hry má telefon příliš nízký výkon. Ale i to je posun z klasických displejů a posouvání stránek s textem nebo obrázky je plynulejší a daleko příjemnější na oči. Pokud byste ale nedokázali rozdíl poznat nebo vám původních 60 Hz stačí, není problém v nastavení zaškrtnout jednu z možností – 60 Hz, 90 Hz nebo automaticky, kdy systém sám určí, kterou obnovovací frekvenci si pro chod v jaké aplikace zvolí.

Na druhou stranu se asi najde dost uživatelů, kteří by zmiňovaných 90 Hz vyměnili za AMOLED displej (a já bych byl asi mezi nimi). Je totiž škoda, že telefon díky tomu nemůže mít nějakou obdobu Always-On displeje a když nemá ani notifikační diodu, tím spíše by se hodil. Ale to nelze brát jako nějaké mínus, přece jen se pohybujeme v ceně lehce do pěti tisíc korun.

Recenze Realme Narzo 30 5G

Plastový rámeček není špatný

Nicméně pozorovací úhly jsou dostatečné a barvy se začnou měnit až při opravdu velkém náklonu vůči uživateli. Barvy má použitý displej také skvělé, syté ale nepřesaturované, jasné a jediná barva, která trochu trpí je černá. Ale ani ta na tom není úplně špatně, řekl bych tak v rámci dobrého IPS displeje.

Opět mě potěšilo, jako u všech Realme za poslední dobou, gesto poklepání pro probuzení a uspání – DT2W a DT2S.

Hardware a výkon – dostatek pro všechny

Stejně jako v případě Realme 8 5G, má i Realme Narzo 30 5G čipset MTK Dimensity 700. Základní procesor ale zvládá všechny moderní požadavky včetně hraní nových her, práce i zábavy. Jedná se o osmi jádrový procesor (4x Cortex-A76 a 4x Cortex-A55) s integrovaným grafickým čipem Mali-G57 MC2 a 4 GB operační paměti RAM. Úložiště má hodnotu 128 GB a může být rozšířené o paměťovou kartu. K dostání by měla být ještě varianta se 64 GB úložištěm. Mnohé potěší i kompletní podpora LTE i novějších 5G sítí, takže pokud chcete telefon používat i do budoucna jako například hotspot, je Realme Narzo 30 5G levnou a dobrou alternativou.

Ostatní výbava telefonu zahrnuje podporu Bluetooth 5.1, většiny dostupných satelitních navigací (GPS, Glonass, BeiDou, Galileo, QZSS), NFC pro bezkontaktní placení, 3,5 mm jack.

Výše jmenovaný MTK Dimensity 700 tak dává celkem jasně najevo, jaké že budou ty výkony jak v syntetických číslech, tak v reálných při hraní a používání. Při běžném používání se telefon nezadýchá a většina přechodů a animací je hladkých bez zasekávání, bez dlouhého načítání a telefon se celkově dobře používá i díky 90 Hz displeji (pokud je tato možnost zapnuta). Hry se na něm dají také bez větších problémů hrát, například PUBG nebo NFS No Limits jdou naprosto v pohodě. S náročnými tituly, jako je poslední herní pecka Genshin Impact je to trochu na hraně. Přece jen i na střední nastavení je hra velmi náročná a pro nejlepší herní zážitek je dobré ji nastavit na low. Na druhou stranu na telefon v této cenové relaci se nejedná o špatný výkon.

Situace je ale horší při nahrávání videa. Stejně jako u předešlého Realme 8 5G, je i teď použitý čipset odpovědný za 1080p a 720p videa pouze při 30 snímcích za sekundu. Ono je video celkově kamenem úrazu, ale o tom až za chvilku.

Operační systém – Realme UI 2.0

Čím déle jsem poslední dobou Realme UI 2.0 používal, tím více se mi zamlouvá. Opravdu se jedná o jednu z nadstaveb Androidu, která je dobře optimalizovaná, rychlá, bez záseků a s kvantem možností pro náročnější uživatele. Celý systém je i s procesorem střední třídy MKT Dimension 700 svižný a každodenní užívání ukazuje jeho stabilitu.

Recenze Realme Narzo 30 5G

Základní plocha v Realme Narzo 30 5G

Realme Narzo 30 5G má nejnovější iteraci systému Realme UI 2.0 (RMX3242_11_A.02), která je naroubovaná na Android 11. Tudíž v době psaní vlastně to poslední, co je běžně dostupné.

V telefonu byly už z výroby nainstalované nějaké aplikace od Amazonu, Booking, Netflix a Facebook, nicméně všechny se dají jednoduše rovnou z plochy odstranit. Žádné reklamy nebo bannery se nikde nezobrazovaly, tím příjemnější používání bylo.

A stejně jako v případě ostatních Realme, co mají nejnovější verzi grafické nadstavby, i teď musím pochválit Realme za všechny ty drobnosti a možnosti nastavení, témat, ikon, barev, fontu a celkově vzhledu. Dalšími jsou například gesta na displeji, na čtečce a také postranní lišta s aplikacemi.

Launcher je sice poměrně základní, ale většině uživatelů bude stačit. Nabízí možnosti notifikace u ikon, změny rozložení ikon i widgetů a odstraňování nebo seskupování ikon na ploše je také velmi jednoduché.

Opět je Realme v situaci, kdy na použitý operační systém, respektive jeho grafickou a funkční nadstavbu Realme UI 2.0 nemůžu napsat křivého slova.

Baterie a výdrž – dva dny nejsou problém

Realme Narzo 30 5G disponuje poměrně velkou baterií na svou velikost a má relativně štíhlý pas 8,5 mm – pěkných 5000 mAh. Spolu s dobře odladěným operačním systémem a moderním HW zabezpečí chod minimálně na jeden opravdu velmi náročný den a pro většinu uživatelů se jedná spíše o telefon s dvoudenní výdrží. Hraní ani streamování hudby (Wi-Fi i přes data) nedokáže Realme moc rozházet a udržuje si poměrně konstantní spotřebu v zátěži. A spotřeba v uspaném stavu, například přes noc i se zapnutými daty a Wi-Fi, je skvělá. Za celou noc z baterie ubylo jedno procento, což svědčí o dobrém nastavení uspávání aplikací a procesů, které nejsou zrovna potřeba.

Nabíjení sice podporuje „rychlonabíjení“, ale to má jen 18W, takže celkem velkou baterii budete nabíjet dlouho. Na rychlé nabití telefonu před prací to není, ale zase je dobře, že telefon nějakou formu rychlého nabíjení podporuje.

Opět si ale neodpustím dloubnutí do Realme UI 2.0, které nikde neukazuje spotřebu systémových komponent, ale jen uživatelských aplikací a jeden údaj o zapnutém displeji. Nikde není ani graf s průběhem spotřeby, což mě trochu zaráží.

Recenze Realme Narzo 30 5G

Výdrž baterie není věru špatná

Konektivita – GPS, volání a sítě

Hlavní je u Realme Narzo 30 5G příprava na nedalekou budoucnost a tou je rozmach sítí páté generace. Tu má telefon díky integraci moderního čipsetu Dimension 700, který je plně podporuje. Podpora zahrnuje všechny frekvence, které se u nás v Česku zavádí a nebo zavádět budou. Pokrytí je sice zatím malé, ale po Praze jsem si párkrát všiml, že na mě ikonka 5G svítí. Přece jen vyšší rychlosti přenosu a nižší odezva se hodí nejen při práci nebo zábavě na telefonu. Pro lepší představu, co HW telefonu podporuje – 5G Bands: 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA.
LTE je už samozřejmost ve všech, nejen „českých“ frekvencích a nějaký telefon jej nemít, jako by neexistoval.

Recenze Realme Narzo 30 5G

Balení je vlastně docela pěkné

Ostatní příjem LTE a GSM byl podle předpokladů naprosto bez problémů i v místech, kde není nejsilnější signál. Volání v síti operátora O2 probíhalo také poměrně bez problémů. Jedinou výtku bych měl ke kvalitě přenosu, protože i díky pouze jednomu mikrofonu mě v hlučnějším prostředí volaná strana hůře slyšela a sluchátko také není z nejkvalitnějších. Ale rozumět je samozřejmě dobře, jen by mohl být zvuk jasnější.

Pochválit můžu určitě Wi-Fi, která má skvělý příjem i na místech, kde se běžně stěží připojím s dalšími telefony. Ta podporuje samozřejmě jak 2,4 GHz, tak 5 GHz a 802.11a/b/g/n/ac.

Navigace, která umí nemálo zkratek – GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS – mě vždy naprosto bez problémů dovedla tam, kam jsem potřeboval, ať už se jednalo o město, nebo někde v kopcích mimo město. Fix polohy byl téměř okamžitý i bez dat a poloha vždy byla přesná na pár metrů.

Ještě zbývá Bluetooth 5.1, které mi dělalo společnost hlavně přes bezdrátová sluchátka, myš a klávesnici. Vše fungovalo bez odpojování, vypadávání nebo dalších neduhů. Hardware umí používat několik kodeků pro přenosy a tím nejlepším je LDAC, který fungoval také bez jakýchkoliv problémů. Pokud máte sluchátka, která podporují SBC, AAC nebo aptX, telefon je také umí, takže se dokáže připojit prakticky k čemukoliv.

Fotoaparát – multiočko

No, kde bychom v roce 2021 byli, kdyby telefony neměly několik objektivů a senzorů na zádech. Realme Narzo 30 5G samozřejmě nejde proti davu a integruje na zádech hned tři objektivy. Tím hlavním je 48 Mpx snímač se světelností f/1.8 a PDAF zaostřováním. Další snímač je určený pro focení makra, s fixním ostřením kolem 4 cm, rozlišením 2 Mpx a clonou f/2,4. Posledním je černobílý objektiv, který slouží pro měření hloubky ostrosti a vytváření bokeh efektu v módu „Portrét“. Takže reálně má Realme (ach ty obraty) Narzo 30 5G použitelný jen jeden objektiv a to ten hlavní. Využitelnost portrétů s rozmazaným pozadím je poměrně malá a o objektivu bez zaostřování se stejným rozlišením, které jsem měl na archaické Nokii N91, radši ani mluvit nebudu. Opravdu je lepší oříznout normální fotku, než se pokoušet cokoliv zachytit na něco tak nepoužitelného.

Recenze Realme Narzo 30 5G

Ne všechny fotoaparáty jsou použitelné…přesně podle poslední módy

Telefon sice nemá optickou stabilizaci, ale to bych ani v této cenové relaci neočekával, když jej nemá ani vlajková loď výrobce, která nedávno prošla také redakčním testem – Realme GT.

Tím nejlepším, co může Realme Narzo 30 5G potkat při focení, jsou sluncem zalité dny. Foťák pak dělá fajn snímky, dobře barevné s dostatečným množstvím detailů i dostatečným dynamickým rozsahem, aby nedocházelo k moc velkým přesvitům. Potěšilo mě také to, že ve fotkách není moc šumu a zrnění je spíše menší. Nicméně ve chvíli, kdy kdy je světlo koncentrované do menšího bodu, má foťák tendenci hodně rozpíjet detaily a většina interiérových fotek je hodně měkká. Za dobrých podmínek můžu určitě pochválit i zaostřování, které se chovalo předvídatelně a zaostřovalo rychle.

Snímání panoramatických fotek mě mile překvapilo, jednotlivé záběry jsou dobře seskládané i dynamický rozsah je většinou celkem dobrý.
Makro objektiv s fixním ostřením a mrzkým rozlišením 2 Mpx je tu jen do počtu. I když se sem tam nějaká fotka povede, jeho výsledky nemohou konkurovat čemukoliv, co má alespoň to zaostřování. Opravdu je lepší vyfotit snímek normálním objektivem a pak fotku oříznout.

Noční focení nebo focení v šeru je samozřejmě velmi náročná disciplína pro jakýkoliv telefon. Realme Narzo 30 5G má samozřejmě speciální mód pro takové focení a občas je opravdu potřeba se do něj přepnout. Bez něj začnou být fotky velmi brzy bez detailů, vše se slévá dohromady a celkovým výsledem je hodně měkký snímek s vyšším šumem a spíše nedostatečným dynamickým rozsahem. Noční režim ale dokáže poměrně dobře zachovat poměr detailů a snížit šum na přijatelnou míru a umí také vyrovnat některé přesvity, například lampy, žárovky a tak dále. Nicméně ani Noční režim není všemocný a v extrémních podmínkách je na první pohled vidět, že se jedná pořád o levný telefon.

Nahrávání videa, to je bolístka opravdu většiny telefonů, které se mi kdy dostaly do rukou. Bohužel ani Realme se z tohoto martyria nedostalo, a to ani s mnohem lépe vybaveným Realme GT, které ode mě schytalo nedobré hodnocení. Realme Narzo 30 5G má k dispozici elektronickou stabilizaci, která ale výrazně ořízne obraz, který je pak ve výsledku vlastně špatně použitelný. Bez použití EIS je zase obraz roztřesený při jakémkoliv pohybu.
Kvalita nahraného obrazu ale není zase tak špatná, byť použitý HW dovoluje nahrávání jen ve dvou rozlišení, a to 720p a 1080p při 30 FPS. MTK Dimensity 700 bohužel žádné jiné módy, jako třeba nahrávání při 60 snímcích za sekundu, nepodporuje. Jedná se opravdu o základní nahrávání videa, když po ruce není zrovna nic lepšího. A nahrávaný zvuk, který proudí do videa skrze jeden mikrofon na spodu telefonu, je jedním slovem prostě otřesný. Projíždějící auta, tramvaj a celkový ruch města není prostě vůbec slyšet. Video jako by nemělo vlastně žádný zvuk a ten co tam je, tak je nahraný v mono režimu. Tady je vidět, kolik práce je ještě potřeba k tomu, aby bylo video alespoň trochu použitelné i když se jedná jen o „domácí žvýkání“. Ale to se netýká jen Realme, ale i většiny ostatních výrobců a jejich nižších modelů.

Zvuk – umíme všechno

A co že je to „všechno“? Hlasitý reproduktor, Bluetooth a dokonce 3,5 mm jack. Možností, jak poslouchat hudbu je tedy dostatek pro všechny.

Hlasitý reproduktor na spodní hraně telefonu hraje relativně hlasitě, jeho vyzvánění nepřeslechnete a i když mu chybí detaily i tělo a je trochu ukřičený, není to taková hrůza.

Zato výstup z 3,5 mm jacku je fajn. Naprosté většině uživatelů, kteří ještě nepřešli na čistě bezdrátovou možnost poslechu, bude kvalita výstupu stačit. Dokáže „nakrmit“ jakákoliv přenosná sluchátka s vyšší citlivostí a nižší impedancí (hrubým odhadem řekněme do 80 Ohm a 100 dB SPL). Výstup je živý a zábavný, chybí mu trochu lepší rozlišení, ale člověk musí brát v potaz, z čeho se zvuk přehrává. Nejedná se o dedikovaný hudební DAP.

Recenze Realme Narzo 30 5G

3,5 mm jack na sluchátka

Bluetooth 5.1, které podporuje kromě obligátního ABC a AAC, také aptX a dokonce LDAC, fungovalo pro přenos hudby bez jediného problému. A ani při zvolení náročnějšího LDAC kodeku neměl telefon problém udržovat stabilní připojení.

Závěr recenze Realme Narzo 30 5G

I když se vlastně jedná o přeznačený Realme 8 5G, nemůžu toho o Realme Narzo 30 5G říct mnoho špatného. Ve své podstatě se jedná o fajn telefon, který má podporu 5G sítí, má fajn displej s obnovovací frekvencí 90 Hz, za dne uděláte dobré fotky, dvě Nano SIM a paměťová karta přijdou vhod spoustě uživatelů a dobře optimalizovaný systém přijde vhod všem. Realme UI 2.0 je skvělé a doufám, že v nastoleném trendu bude Realme pokračovat.

Velkým černým puntíkem je nahrávání videa, ať už se jedná o HW limity použitého čipsetu na 1080@30fps nebo otřesného mono zvuku z jednoho mikrofonu a zbytečných makro a DOF objektivů.

Ještě jednou díky zastoupení společnosti Realme, bez kterého by recenze Realme Narzo 30 5G nemohla proběhnout!