Peripetie Huawei s americkým embargem jsou dostatečně známým faktem a následky vidíme na mobilním trhu v podstatě neustále. Zásadní byl třeba prodej pod-značky Honor nezávislému konsorciu, které se tak stará o vydávání vlastních telefonů zcela samostatně a nezávisle. To ale ponechalo v podivném vakuu celou řadu starších modelů právě značky Honor, které jsou tak stále pod palcem původně mateřského Huawei. A čínský gigant je rozhodně nenechá na holičkách, protože začal i pro starší kusy Honor uvolňovat vlastní novou aktualizaci se systémem HarmonyOS.

Tato aktualizace se týká překvapivě široké skupiny telefonů a ve velmi blízké budoucnosti se má ještě rozrůst. Zatím se tak dočkaly třeba modely řady Honor 30 Pro, Honor Play Pro 4, Honor 20, Honor Magic2, Honor V30, Honor V20 nebo dokonce i tablet Honor V6. Postup aktualizací a podpora se ale má týkat i velmi starých modelů jako je Huawei Mate 9 nebo P10, tedy telefony staré zhruba pět let. Na ty by se mělo dostat zhruba někdy na začátku roku 2022 a dá se čekat podobný postup i pro Honory ze stejné generace.

Samozřejmě pro našince mají podobné zprávy lehce kontroverzní nádech. Systém HarmonyOS je sice moderní a přináší celou řadu pozitivních novinek a změn, ale sedne jen fajnšmekrům. Chybí v něm totiž samozřejmě oficiální podpora služeb Google, bez které se většina uživatelů rychle odvrátí. Jde tak trochu o Sofiinu volbu, ale minimálně za pokus to třeba stojí. Mnozí by třeba mohli HarmonyOS vyzkoušet a přijít mu na chuť. Ostatně jen za měsíc po vydání tak podle Huawei učinilo hned 25 milionů uživatelů.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.