S přibývajícími roky se také úspěšně zvyšuje počet verzí Androidu. A pro nás pamětníky a stařešiny je pohled na dvanáctou generaci skoro až děsivý. Vždyť to bylo přece skoro jako včera, kdy jsme se radovali z příchodů generačních milníků jako Android 4.4 a podobné. Google stále oficiálně podporuje i velmi staré verze svého systému, ale čerstvě se rozhodl alespoň pro razantní střih v případě těch opravdu vousatých. Ale troufnu si říct, že se nově oznámené plány ukončení podpory starých verzí systému pro Androidy asi nebudou týkat mnoha uživatelů.

Google totiž oficiálně oznámil, že od 27. září letošního roku odstřihne od svých služeb všechny zařízení běžící na Androidu 2.3.7 a nižších. Pro pamětníky ještě dodám, že se jedná o Gingerbread. Telefony tak přijdou o možnost přístupu k Gmailu, YouTube, Google Maps a celé další škále služeb amerického giganta. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o zařízení vydaná před prosincem 2010, tak dopad asi nebude nijak drastický. Přece jen ani ti největší šetřílkové si nenechávají telefon plných 11 let, protože v drtivé většině případů prostě tak dlouho ani nevydrží.

Jedná se tak spíše o kosmetickou úpravu a předzvěst věcí příštích. Google se totiž prozatím podobně drastickým tahům ve spojitosti se staršími verzemi systému poměrně vyhýbal. I když například většina chytrých hodinek a podobných gadgetů stejně podporuje až Android 4.4 a vyšší. Dá se ale předpokládat, že v rámci zachování bezpečnosti bude pomalu mazat i právě některé novější generace. Dnešní novinka se tak dotkne jen opravdových nadšenců a tvůrců custom ROM pro opravdu archivní telefony.