Čerstvě představené telefony řady Huawei P50 jsou skvělé skoro po všech stránkách a zaslouženě sklízí obdiv. Vyšší Pro varianta se například vyšplhala zpět do čela žebříčku DxOMarku a mobilní fotografie tak má opět vládce ze stáje Huawei. Bohužel ale telefony mají i jeden zásadní nedostatek, který je pro některé regiony dost fatální. A to nemluvíme o absenci přístupu ke službám Google, která už je bohužel široce akceptovaným faktem. Americké embargo a restrikce totiž donutilo Huawei vydat špičkové nové telefony řady P50 bez podpory 5G sítí…

V našich končinách je sice stále rozšíření 5G stále ještě v plenkách, ale některé civilizovanější oblasti ve světě už mají plné pokrytí v podstatě zcela hotové. A v tom případě je telefon pouze s podporou 4G prostě z principu handicapován. Zájemci si tak budou muset ještě drahnou chvíli počkat na 5G variantu Huawei P50 Pro, na které se podle „leakstera“ Digital Chat Station nakonec stále ještě pracuje. Mělo by jít o verzi s procesorem Kirin 9000, protože 5G Snapdragon 888 je zcela nedosažitelný a neprůchodný přes restrikce embarga.

Navíc si na něj (stejně jako na přerostlý P50 Pro+) budeme muset ještě pořádně počkat. Ostatně i některé modely již představených kusů se dostanou na čínský trh až v září. A dá se tak předpokládat, že firma bude mít co dělat, aby vše stihla ještě do konce roku. Pokud vám tedy nevadí absence 5G a Harmony OS, tak je Huawei P50 skvělou volbou už dnes. Ale ti náročnější mezi námi si raději ještě počkají a budou doufat. Přece jen nekupujete špičkový telefon jen na pár měsíců. A pokrytí 5G v nadcházejících měsících a letech poroste určitě velmi rychle.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.