Návrat taiwanského Mediateku na výsluní je už nějaký ten pátek neoddiskutovatelnou věcí a je skoro až zázračný. Firma se během několika krátkých let dokázala vyhrabat z velkých potíží a nízkého odbytu a začíná doopravdy prohánět konkurenci. Pamětník by tento zvrat mohl velmi trefně přirovnat k jejich taiwanským kolegům z AMD, kteří kdysi dávno úpěli pod železnou dominancí Intelu. Nu a teď jim vše vrací i s úroky. Mediatek má ale stále k tomuto postavení dlouhou cestu, protože mu stále chybí opravdu high-end čipset. Ale podle všeho ho budou mít možná ještě dříve, než se původně předpokládalo. A to dokonce na bázi 4 nm…

Během pravidelného sezení s investory totiž šéfové Mediateku odkryli plány na konec roku a ty jsou více než ambiciózní. Do konce roku totiž hodlají oficiálně představit nový 5G čipset, který by měl být založen na nejmodernější 4 nm litografii TSMC. Do produkce a prvních telefonů by se pak dostal obratem během prvního čtvrtletí příštího roku. Jednoznačně by také mělo opravdu jít o high-end čipset, protože se hovoří o použití v telefonech s cenami nad 4000 juanů, tedy v přepočtu asi 615 dolarů. A to v čínských cenách opravdu znamená high-end se vším všudy.

Mediatek tak asi opravdu přeskočí 5 nm výrobu, protože jejich současná vlajkový loď Dimensity 1200 využívá 6 nm EUV litografii. Největší konkurence z Qualcommu tak má jasnou výhodu u Snapdragonu 888 právě s 5 nm litografií Samsungu. Ale příští generace vlajkového čipu bude také na 4 nm a Snapdragon 895 se poprvé ukáže veřejnosti v prosinci letošního roku. S poměrně velkou pravděpodobností tak před sebou máme zajímavě se rozvíjející závod o první 4 nm čipset. A vůbec bychom se nedivili, kdyby nakonec Mediatek nakonec toto prvenství opravdu získal.