Po nedávno představených procesorech Helio G96 a Helio G88 tu máme další novinku společnosti MediaTek. Svého uvedení se dnes dočkal čipset Kompanio 1300T. Jde o procesor šitý přesně na míru tabletům a notebookům. Pokud bychom jej chtěli přirovnat k některým již uvedeným čipsetům MediaTek, jednalo by se nejspíš o model Dimensity 1200 pro telefony.

Procesor je postaven na 6nm výrobní technologii TSMC. Má osm jader, která zastupují výkonná jádra Cortex-A78 a energeticky úsporná jádra Cortex-A55. Tato jádra doplnila GPU Mali-G77 MV9. Kompanio 1300T má také integrovaný modem pro podporu 5G sítí. Modem pracuje až na 6 GHz a aktivně podporuje dvě SIM karty. To vše dohromady umožní vysokorychlostní připojení prakticky kdekoli.

Výrobce procesoru přidal i APU jednotku AI MediaTek, která zajistí zvýšení výkonu umělé inteligence. Čipset dále podporuje rozlišení displeje 2560×1440 pixelů, obnovovací frekvenci 120 Hz a také HDR10+. V rámci foto výbavy tabletů a notebooků bude nový procesor podporovat senzory s rozlišením až 108 MPix a nahrávání videa v rozlišení 4K rychlostí 60 fps. Pro hry nabídne čipset připojení s nízkou latencí. Nechybí ani podpora Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.2. První tablety s procesorem Kompanio 1300T bymohly jít na trh ještě v tomto čtvrtletí a tipaři odhadují, že jedním z prvních bude tablet Honor V7 Pro.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.