Hodnocení recenzenta

Realme Watch 2 Pro jsou dalšími z chytrých hodinek, které umí základní funkce, které budou vyhovovat většině uživatelů a přidávají navrch skvělou výdrž. Je škoda, že nemají vyšší stupeň krytí pro plavání a systém notifikací by potřeboval dopilovat.

7
x/10

Společnost Realme je v poslední době v ráži a vydává jedno zařízení za druhým a rychle roste. V portfoliu přirozeně nesmí chybět ani chytré hodinky – Realme Watch 2 Pro. O tom, jak tyto hodinky fungují a zda stojí za úvahu se dozvíte z následující recenze Realme Watch 2 Pro.

Poděkování samozřejmě patří zastoupení společnosti Realme, díky které mohla recenze Realme Watch 2 Pro vzniknout.

Balení – opravdový dlouhán

Když mi přišel z Realme balík, ve kterém byl nedávno testovaný Realme Narzo 30A, byla v něm ještě jedna protáhlá žlutá krabička. Popravdě, asi jsem dlouho neměl žádné hodinky na recenzi, ale takhle dlouhou krabičku jsem asi ještě neviděl. Možná je trochu nepraktická, ale nedá se jí upřít jistá originalita. Nicméně obsah balení je spíše minimalistický – hodinky, magnetická nabíječka a manuál. Za náhradní řemínek nebo jiný design řemínku v balení bych se ale nezlobil.

Recenze Realme Waltch 2 Pro

Krabička s hodinkami je opravu dlouhá

Design a displej – ověřený design

Hranaté tělo s kulatými rohy a zaobleným krycím sklem není sice moc originální, na druhou stranu je to design, který se u uživatelů uchytil a není ošklivý. Na pravém boku mají hodinky tlačítko s „firemní“ žlutou, i když v tomhle případě spíše zlatou barvou.

Recenze Realme Waltch 2 Pro

Tělo hodinek je celoplastové

Rozměry samotného těla hodinek jsou relativně  kompaktní – 38,9 x 12,65 mm. Spolu s nízkou hmotností 40 gramů i s řemínkem, se jedná o hodinky, které se dobře nosí, nezavází a ani nevypadají, alespoň na mužské ruce, jako přerostlé moderní ciferníky. Tělo i dýnko se senzory jsou plastové, nicméně tmavý pochromovaný rámeček se tváří jako by byl kovový, ale jedná se jen o povedenou imitaci.

Recenze Realme Waltch 2 Pro

Realme Waltch 2 Pro jsou spíše pro větší zápěstí

Řemínek je silikonový a jednoduše vyměnitelný. Stěžejky mají páčku pro jednoduchou výměnu za jiný pásek se šířkou 22 mm. Jeho zpracování je také celkem dobré, je příjemný na dotek. Plastová spona má matovou povrchovou úpravu a celkem úspěšně navozuje pocit, že něco vydrží.

Recenze Realme Waltch 2 Pro

Hodinky vypadají dobře

Co se týče zpracování, nemám větších výhrad. Tělo je dostatečně kvalitní, materiály na první pohled také, řemínek je taková silikonová klasika, byť nejsem zrovna velký příznivce tohoto materiálu.

Dotykový displej, který má velikost 1,75 palce má stejně zakulacené rohy, jako má samotné tělo. Trochu mě překvapily tlustší rámečky, ale není to asi nic, co by mě vyloženě štvalo. Rozlišení IPS displeje je 320 x 385 pixelů a jedná se tak o velmi jemný displej, na kterém jsou piktogramy, font i grafy vždy vyhlazené.

Recenze Realme Waltch 2 Pro

Jeden z mnoha ciferníků

Jas displeje se dá nastavit v pěti manuálních krocích po 20% a je dostatečný pro většinu běžných scénářů, včetně venkovního nošení a to i díky 600 nitům svítivosti. Je trochu škoda, že hodinky nemají senzor pro automatickou úpravu jasu, to je přece jen praktická funkce.

Recenze Realme Waltch 2 Pro

Pět stupňů jasu, bohužel bez automatiky

Digitizér je dostatečně citlivý a se suchými prsty reaguje rychle a přesně i při nastavování hlasitosti, která se ovládá malinkatými tlačítky v rozích. S mokrými prsty je ovládání už trochu horší a pod vodou displej nereaguje. Realme Watch 2 Pro totiž splňují certifikaci IP68 a neměla by pro ně být tedy problém ani aktivita typu sprchování nebo umývání rukou. Je ale opravdu škoda, že výrobce nepodporuje vyšší certifikaci, například pro plavání, což bych u hodinek očekával.

Software a hardware – výstřelky neočekávejte

Realme Watch 2 Pro mají vlastní operační systém, který je spíše základního ražení, co se funkcí a možností týče. Všechny běžné funkce ale podporuje – push notifikace, měření kroků a srdečního tepu, budík, kalkulačku, ovládání hudebního přehrávače, počasí, stopky, časovač a pár dalších. Ovšem androidí aplikace, nebo aplikace z Realme obchodu a nebo aplikace Realme Link na hodinky nelze nainstalovat. Samozřejmostí jsou ale výměnné ciferníky, které se dají nahrát z aplikace.

Recenze Realme Waltch 2 Pro

Aplikace pro telefon Realme Link

IPS displej, který má rozlišení 320 x 385 pixelů a maximální svítivost 600 nitů má také omezenou obnovovací frekvenci na 30 Hz, a to z důvodu zlepšení výdrže. Nejsem zase tak náročný na odezvu u hodinek, ale klasických 60 Hz by se přece jen ovládalo daleko lépe. Zvlášť přechod ze 120 Hz, který mám na telefonu, je to velký rozdíl v plynulosti a odezvě na dotyky a při animacích. Na druhou stranu takové rozhodnutí chápu, protože baterie s kapacitou 390 mAh má rozhodně i díky méně náročnému vykreslování opravdu skvělou výdrž. Ale nějaký přepínač na takovou funkci pro ty více zkušené by se hodil.

Recenze Realme Waltch 2 Pro

Dýnko se senzory

Dalším bodem výbavy je GPS, kterým hodinky měří ušlou vzdálenost, krokoměr, senzor srdečního tepu a senzor měření kyslíku v krvi. Realme Watch 2 Pro se připojují skrze Bluetooth 5.0. Díky tříosému akcelerometru mají hodinky funkci rozsvícení displeje otočením zápěstí.

Co bohužel hodinky nemají, tak je NFC čip a nelze s nimi tak bezkontaktně platit ani je spárovat například dalším zařízením.

Softwarová výbava zahrnuje až 90 různých módů cvičení, jako je klasický běh, chůze, posilovna, švihadlo, fotbal, jóga, veslování a mnoho a mnoho dalších, které si můžete přidávat a odebírat v Realme Link. To samé platí i pro ciferníky, kterých je odhadem tak sto a jsou opravdu všelijaké, od velmi decentních „společenských“, až po extrémně barevné graffiti od umělce z Jižní Koreji jménem Grafflex.

Většina funkcí je správně přeložená a všechny mají intuitivní ovládání a velká tlačítka. Co mi ale vadilo, že pokud si člověk zapne například měření chůze, nemůže toto měření převést do pozadí a dále používat hodinky. Například pro kalkulačku nebo na notifikace. V tu chvíli je praktičnost chytrých hodinek minimální a jediné, co uživateli zbývá, je ovládání hudby nebo prostě měření vypnout.

Recenze Realme Waltch 2 Pro

Z obrazovky cvičení se bohužel nedá odejít bez ukončení

Oznámení, nebo chcete-li notifikace, se zobrazují v poměrně normálním náhledu s názvem dané aplikace a částí textu, který daná notifikace obsahuje. Bohužel ne všechny notifikace vypadají takto a spoustu z nich se skrývá pod položkou „Other app“, byť se jedná o aplikaci, která je přímo uvedená ve výchozím seznamu podporovaných aplikací (SMS, Maps, YouTube, Facebook, Messenger, Twitter, WhatsApp, Zoom a pár dalších) a takové upozornění je nazváno pouze jako „nová zpráva“ a uživatel jí musí otevřít, aby měl náhled na to, co mu vlastně přišlo. V některých případech upozornění ani neobsahovalo žádný text, pouze prázdný rámeček. Tady je rozhodně prostor pro zlepšování uživatelského zážitku.

Ještě slovo k měření kroků, které se mi zdálo trochu nepřesné. Většinou jsem měl nachozeno tak o 10-15% více, než mi ukazovaly další dvě aplikace ve dvou dalších telefonech, A nezřídka se stávalo, že hodinky zaznamenávaly kroky, i když jsem byl už půl hodiny na obědě, kdy mi najednou hodinky zahlásili další ušlý kilometr, i když mi při příchodu do restaurace chybělo třeba 250 metrů.

Aplikace – Realme Link

Téměř vše má dnes nějakou aplikaci a chytré hodinky jakbysmet. Realme Link je jednou z těch aplikací, kam se dá přihlásit, aby uživatel nepřišel například o již uložená data a mohl třeba hodinky používat s více zařízení. Realme Link umí přebírat i data z Google Fit, což může být pro spoustu sportovněji zaměřených uživatelů skvělé. Je trochu škoda, že aplikace neobsahuje nějaké grafy nebo jejich export, ale pouze holá čísla s popisky.

Celkově je aplikace Realme Link stejně základní, jako hodinky samotné. Nastavení není příliš rozvětvené, ale ono by popravdě ani nebylo moc co nastavovat, vzhledem k určení hodinek samotných.

Baterie a výdrž – eso v rukávu

Realme Watch 2 Pro mají poměrně velkou baterii, omezenou obnovovací frekvenci displeje a proprietární operační systém a není tedy divu, že udávaná výdrž 14 dnů má k realitě velmi blízko. Popravdě, pokud nebudete používat GPS každý den na osmihodinové výlety, hodinky vám opravdu těch 14 vydrží naprosto bez problémů. A při normálním používáním bez GPS, kdy je jen připojíte k telefonu, klidně i více.

Nabíjení  jsem tak vyzkoušel asi jen dvakrát za celou dobu používání a jen jednou z toho to bylo nutné, protože náš celodenní výlet v okolí Karlových Varů se zapnutou GPS dal už hodinkám opravdu zabrat.

Recenze Realme Waltch 2 Pro

Výdrž na jedno nabití je skvělá

Nabíječka je malé plastové kolečko, které se k hodinkám díky magnetům přicucne a pevně drží. Co bych ale vytkl, jako téměř u všech chytrých hodinek za posledních snad několik let, je to, že na spodu nabíjecího kolečka nejsou pogumované nožičky. Nabíječka s hodinkami tak klouže ze stolu. Naštěstí se mi to nestalo, protože se dá magneticky přichytit na kovový povrch.

Recenze Realme Waltch 2 Pro

Magnetická nabíječka bez odpojitelného konektoru a bez pogumované nožičky

Závěr recenze Realme Watch 2 Pro

Recenze Realme Watch 2 Pro je u konce a s ním přichází na řadu i zhodnocení. Hodinky mají základní výbavu, uzavřený systém, raději bych viděl AMOLED displej, než IPS a nemají příliš povedené notifikace. To je opravdu spousta nedodělků a nejsem si úplně jistý, jestli klady v tomhle případě přehluší zápory. Hlavním plusem je rozhodně výdrž na jedno nabití, která zabezpečí chod hodinek i na proklamovaných 14 dnů bez obtíží. Dále je to fajn displej, GPS a velká škála sportovních režimů, bohužel bez podpory plavání. Nicméně se jedná o pohodlné a na pohled pěkné hodinky.
Vracím je do Realme s trochu rozporuplným pocitem, protože ničím nevystupují nad konkurenční chytré hodinky, ale zároveň (až na ty notifikace) nedělají nic v zásadě špatně.

Náš dík samozřejmě patří zastoupení Realme, bez kterých by recenze Realme Watch 2 Pro nemohla proběhnout.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.